feketelista.hu: folytatódik a cégfelszámolások számának csökkenése
Folytatódik a cégfelszámolások számának csökkenése, az első fél évben, a tavalyi hasonló időszakhoz képest 20 százalékkal kevesebb, 4333 céget számoltak fel, a tendencia oka elsősorban a jogszabályváltozások, a kényszertörlés intézményének bevezetésével, kiterjesztésével magyarázható – közölte a feketelista.hu kedden az MTI-vel.
Az internetes portál elemzése szerint Magyarországon a gazdasági válság óta, 2009. január 1-jétől ez év közepéig összesen 118 745 céget számoltak fel, a cégbíróságok évente átlagosan 15 385 társaságot vontak ki így az üzleti életből. A múlt év volt az első esztendő, amikor a felszámolt cégek száma nem érte el a tízezret.
A kényszertörlés jogintézményének 2012. augusztusi bevezetése óta 52 374 céget számoltak csak fel, és 83 317-et kényszertöröltek – írja közleményében a portál.
Kimutatások szerint a gazdasági válságot követően felszámolással és különböző más eljárásokkal összesen 319 481 társaságot töröltek a céglistából, a cégek száma mégsem csökkent, mert ugyanez idő alatt 333 670 új vállalkozás alakult. Az új cégek 40 százalékát, 132 498-at, Budapesten jegyezték be.
A regisztrált gazdasági szervezetek száma a 2008. év végi 561 424-ről napjainkra 580 307-re duzzadt, a cégek száma 2012-ben volt a legmagasabb, elérte a 600 759-et. A legtöbb új vállalkozás, 65 664, 2011-ben indult, azóta folyamatosan csökkenő a tendencia, és tavaly már csak 28 704 új céget regisztráltak – áll az elemzésben.
A szakértők szerint a cégbíróságok csak abban az esetben kezdeményezik a hosszadalmas felszámolást, ha a cég visszamaradó vagyona elegendő a felszámolás költségeinek fedezetére, ellenkező esetben a gyorsabb, hatékonyabb kényszertörlést alkalmazzák. Hasonló az adóhatóság gyakorlata is, amennyiben az adós adótartozását az esedékes időpontig nem fizeti meg, a NAV végrehajtás alá vonja, és ha a végrehajtás eredménytelenül végződik, azonnal megindítja a kényszertörlést. Csak abban az esetben kezdeményezi a felszámolást, ha fedezetelvonás bűncselekménye áll fenn, illetve ha a cég rendelkezik még akkora vagyonnal, amely elegendő a felszámolással járó kiadásokra – írja közleményében a feketelista.hu. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Feketelista.hu: a megszűnő cégek harmada kényszertörléssel tűnik el
Az elmúlt négy évben a megszűnt 253 378 vállalkozásnak több…
Tovább olvasom >Feketelista.hu: a magyar GDP több mint ötödét teszi ki a feketegazdaság
Magyarországon a feketegazdaság bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya 22,1…
Tovább olvasom >Opten: konszolidáció zajlik a cégvilágban
Februárban 4153 cég szűnt meg Magyarországon, az első két hónapban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >