Feketedhet a biztonsági szegmens az újrakezdéssel
Huszonöt-harmincezer vagyonőr veszthette el munkáját a koronavírus-járvány kitörése óta, ami az aktív állomány 30-40%-a. Szakértők most arra figyelmeztetnek, hogy a szálloda- és vendéglátóipar, valamint a rendezvények tömeges újraindulásakor a biztonsági szakma újra a feketefoglalkoztatás útjára léphet, ami a gazdaság egésze mellett magukra a megbízókra is veszélyt jelent.
A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) a beérkezett adatok alapján úgy számol, az utóbbi bő egy hónapban a mintegy 80 ezer aktív vagyonőrnek nagyjából az egyharmada, 25-30 ezer fő vált munkanélkülivé. A szervezet alelnöke, Német Ferenc ehhez hozzáteszi, becsléseik alapján a frissen elbocsátottak közt további 15-20 ezren lehetnek olyanok, akik rendelkeznek vagyonőr képesítéssel, de az utóbbi időben más területen, például a vendéglátásban dolgoztak.
A gazdaság újraindulásakor tehát jókora munkaerő-túlkínálat várható a biztonsági piacon, ami minden bizonnyal a bérszint csökkenését eredményezi majd, ez pedig negatívan hathat a szakmai színvonalra.
„Az utóbbi években elindult egy tisztulási folyamat a biztonsági szférában. Lassan kikoptak azok a cégek, amelyek alacsonyabb vállalási árakkal dolgoztak, mint amiből a bérek és a járulékok kigazdálkodhatók. Félő, hogy a mostani válság annyira árérzékennyé teszi a megbízókat, hogy megint előtérbe kerülnek azok, akik alább adnak a törvényességi szintből” – fogalmazott Romasz Sándor, a Magyar Testőr Szövetség korábbi elnöke, a Nevadasec Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
Német Ferenc szerint egyébként, bár valóban rengeteg az állás nélküli vagyonőr, ha a korlátozások lazítása után mindenkinek egyszerre kell toboroznia, rövidtávon problémát is jelenthet a korábbi állomány visszaépítése. Ausztriában például a tervek szerint május közepén nyitnának a hotelek, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének honlapján megjelent elemzés pedig úgy számol, nyugati szomszédunk 2-3 héttel jár előrébb a járványban, így az ottani fejleményeket is eszerint érdemes vizsgálni.
Az esetleges repülőrajt szintén arra késztethet sok helyet, hogy minőségi szempontjaiból alább adva, azonnal találjon valakiket a biztonsági feladatok ellátására. Romasz Sándor szerint ez a hozzáállás roppant kockázatos: „A megbízók hosszútávon a stabilitásban érdekeltek, hisz ez egy bizalmi szakma, ahol fontos, hogy ne legyen állandó cserélődés. A gyanúsan kevés pénzért dolgozó cégeknél nem ritkák a jogi eljárások, botrányok, márpedig egy szállodának vagy akár rendezvényszervezőnek nagyon káros, ha ilyesmivel kötik össze a nevét.”
Kapcsolódó cikkeink
Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak…
Tovább olvasom >Ezekért a termékekért rohamoznák meg a boltokat, ha jönne egy katasztrófa
A koronavírus-járvány tanulsága alapján fontos felkészülni a váratlan eseményekre, legyen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >