Fejlesztették az öntözést a Harangod-Mag cégcsoportnál
Az öntözés fontosságát hangsúlyozta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Megyaszón, ahol pénteken átadták a Harangod-Mag Kft. szántóföldi öntözőtelepét, a mezőgazdasági társaság az elmúlt években összesen egymilliárd forintot fordított öntöző rendszerek kiépítésére.
Glattfelder Béla elmondta: korábban a jelenleginél lényegesen nagyobb mezőgazdasági területet öntöztek Magyarországon, ám a kilencvenes évek elején az öntözés infrastruktúrája „szétesett”, és jelentősen csökkent az öntözött területek nagysága.
Fogalmazása szerint éppen ezért fontos, hogy minél több hektárt öntözzenek a gazdák, a mezőgazdasági társaságok, ezzel nemcsak a termés biztonságát, hanem mennyiségét is növelni lehet, ugyanakkor tudják növelni az öntözéssel a termésben megjelenő hozzáadott értéket is.
A Harangod-Mag Kft. példáját felhozva arról szólt, hogy ez a cégcsoport elsősorban szántóföldi növényeket termelt, ám ott, hol most már öntöznek, szántóföldi körülmények között zöldségeket, egyebek mellett borsót, csemege kukoricát termesztenek, amelyeket a konzervipar hasznosít.
Ez az agráripar, a magyar ipar számára egyaránt fontos – tette hozzá, megjegyezve: az öntözés, a modern agrártechnológia azt is lehetővé teszi, hogy az ilyen területeken kettős termesztés is megvalósulhat, így egy évben kétszer is lehet ugyanarról a tábláról betakarítani.
Ez növeli a magyar mezőgazdaság termelőképességét, jövedelmezőségét és a foglalkoztatást is – hangoztatta az államtitkár.
Glattfelder Béla megemlítette azt is: az itteni öntözőberendezések villamos-energiával működnek, elsősorban az éjjeli órákban, amikor kisebb a párolgási veszteség. Ugyanakkor Magyarországon nagyon sok öntözőberendezés még diesel-üzemű, éppen ezért a következő időszakban a kormányzat arra törekszik, hogy energiatakarékos öntözési technológiákat támogasson, a villamosenergia szerepe növekedjen. Ebben szerepet játszhat a paksi atomerőmű éjszakai áramának egy „nagyon értelmes és hatékony” felhasználása is – tette hozzá.
Mengyi Roland, a térség Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője azt mondta: amit a Harangod-Mag cégcsoport az elmúlt években következetesen, rendkívül kemény munkával véghez vitt, az a vidéki Magyarország versenyképességéhez is hozzájárul, példát mutat a gazdálkodóknak, a településnek, a régiónak és az országnak.
A nyolc tagvállalatból álló mezőgazdasági cégcsoport több mint 5000 hektáron gazdálkodik. Tevékenységei közé tartozik az integrált szántóföldi növénytermesztés, a kertészet, az állattenyésztés, a gyümölcstárolás és feldolgozás.
A társaság lényegében már 2001-ben megkezdte az öntözés fejlesztését, az elmúlt években pedig egy öntözési pályázat elnyerésével a víztározók kapacitását növelték, és újabbakat alakítottak ki, illetve vezetékrendszereket is kiépítettek – mondta Sárossy Ferenc ügyvezető igazgató.
Az öntözővíz biztosítása kizárólag felszíni vizekből, a Hernádból és a Harangod-érből történik a két vízvisszatartó tározón keresztül.
Kifejtette, az összességében mintegy egymilliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően a csoport jelentősen növelte termelésének biztonságát, a beruházás révén lehetővé vált olyan élőmunka igényes növények termesztése, mint a zöldborsó, zöldbab, csemegekukorica, hibridkukorica, burgonya, zöldségfélék. Mindezek mellett húsz embernek lett állandó munkája, és 40-50 embernek szezonális, alkalmi állása.
A csoport következő tervei között szerepel az öntözött területek jelenlegi mintegy 600 hektárról 1000 hektárra történő bővítése, amihez a már kiépített víztározó kapacitások adottak és elégségesek.
A nyilvános cégadatok szerint a majd' száz embert foglalkoztató kft. az elmúlt évben csaknem kétmilliárd forint nettó árbevételt ért el. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Agrárminisztérium: újabb mérföldkőhöz érkeznek az Agro-ökológiai program kifizetései
További 14 500 kérelemre indult el részkifizetés az Agro-ökológiai programban…
Tovább olvasom >A fagykárok bejelentésére biztatja a gazdákat az Agrárminisztérium
Az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott…
Tovább olvasom >Erősödött a gomba exportja
A KSH adatai szerint Magyarország csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az…
Tovább olvasom >További cikkeink
NKFH-NAV: közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítási elleni küzdelem jegyében
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó-…
Tovább olvasom >Húsvéti defláció: 7,5%-kal olcsóbb a húsvéti menü az ALDI-ban
Húsvét közeledtével az ünnepi asztal lenépszerűbb termékeinek árát csökkenti az…
Tovább olvasom >Minőség, fenntarthatóság, innováció: saját márkás papírtermékcsaládot mutatott be a B+N Referencia Zrt.
Saját márkás papírtermékcsaládot hozott létre HYGON márkanév alatt a B+N…
Tovább olvasom >