Februárban 1,1 százalékkal emelkedtek a termelői árak az euróövezetben és az EU-ban
Havi összevetésben lassult, éves viszonylatban ugyanakkor rekordmértékben gyorsult a termelői árak emelkedése az euróövezetben és az Európai Unióban egyaránt.
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán azt közölte, hogy a termelői árak az euróövezetben és az EU egészében is 1,1 százalékkal nőttek februárban januárhoz képest, amikor az euróövezetben 5,1 százalékos, az EU-ban 5 százalékos növekedést jegyeztek fel.
Éves összevetésben az euróövezetben a januári termelői áremelkedés 31,4 százalékra gyorsult a januári 30,6 százalékról, az EU-ban pedig 30,4 százalékról 31,1 százalékra.
Ismételten az energiaárak járultak hozzá a legnagyobb mértékben a termelőiár-emelkedéshez. Az energiaárak éves szinten 87,2 százalékkal nőttek az euróövezetben a januári 85,5 százalék után, az EU-ban pedig 82,5 százalék után, 83,6 százalékkal.
Az energiaárak nélkül a termelői árak emelkedése az euróövezetben éves szinten 12,2 százalék volt a januári 11,8 százalék után, az EU-ban pedig a januári 12,1 százalék után februárban 12,5 százalék.
Az ipari termelői árak legnagyobb havi növekedését Szlovákiában (+13,6 százalék), Szlovéniában (+5,7 százalék) és Görögországban (+4,8 százalék) regisztrálták. Csökkenés volt Írországban (-8,1 százalék), Finnországban (-0,5 százalék), Lettország (-0,3 százalék) és Bulgáriában (-0,1 százalék).
Az ipari termelői árak éves bázison valamennyi tagállamban emelkedtek februárban. A legnagyobb éves növekedést Írországban (+63,4 százalék), Romániában (+57,7 százalék) és Dániában (+53,8 százalék) regisztrálták.
Az Eurostat kimutatása szerint Magyarországon a termelői árak 1,5 százalékkal nőttek a januári 4,6 százalék után havi szinten és 36 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a januári 35,9 százalékot követően. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
2025. január 1-jétől kötelező feltüntetni a diófélék és szárított gyümölcsök származási helyét
A jövő év elejétől bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök csomagolásán…
Tovább olvasom >AM: a méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán
A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán, mézet lehet importálni, beporzást…
Tovább olvasom >A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán
Mézet lehet importálni, beporzást viszont nem – jelentette ki Nagy…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >