Februárban 1,1 százalékkal emelkedtek a termelői árak az euróövezetben és az EU-ban
Havi összevetésben lassult, éves viszonylatban ugyanakkor rekordmértékben gyorsult a termelői árak emelkedése az euróövezetben és az Európai Unióban egyaránt.

1 százalék fölött emelkedtek a termelői árak Európában
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán azt közölte, hogy a termelői árak az euróövezetben és az EU egészében is 1,1 százalékkal nőttek februárban januárhoz képest, amikor az euróövezetben 5,1 százalékos, az EU-ban 5 százalékos növekedést jegyeztek fel.
Éves összevetésben az euróövezetben a januári termelői áremelkedés 31,4 százalékra gyorsult a januári 30,6 százalékról, az EU-ban pedig 30,4 százalékról 31,1 százalékra.
Ismételten az energiaárak járultak hozzá a legnagyobb mértékben a termelőiár-emelkedéshez. Az energiaárak éves szinten 87,2 százalékkal nőttek az euróövezetben a januári 85,5 százalék után, az EU-ban pedig 82,5 százalék után, 83,6 százalékkal.
Az energiaárak nélkül a termelői árak emelkedése az euróövezetben éves szinten 12,2 százalék volt a januári 11,8 százalék után, az EU-ban pedig a januári 12,1 százalék után februárban 12,5 százalék.
Az ipari termelői árak legnagyobb havi növekedését Szlovákiában (+13,6 százalék), Szlovéniában (+5,7 százalék) és Görögországban (+4,8 százalék) regisztrálták. Csökkenés volt Írországban (-8,1 százalék), Finnországban (-0,5 százalék), Lettország (-0,3 százalék) és Bulgáriában (-0,1 százalék).
Az ipari termelői árak éves bázison valamennyi tagállamban emelkedtek februárban. A legnagyobb éves növekedést Írországban (+63,4 százalék), Romániában (+57,7 százalék) és Dániában (+53,8 százalék) regisztrálták.
Az Eurostat kimutatása szerint Magyarországon a termelői árak 1,5 százalékkal nőttek a januári 4,6 százalék után havi szinten és 36 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a januári 35,9 százalékot követően. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Orosz uborka önti el uniót: feszül a lengyel termelők piaca
Bár az Európai Unió az orosz mezőgazdasági termékekre vonatkozó szankciós…
Tovább olvasom >Új lendületet kapna az egységes piac: uniós stratégia a kereskedelmi akadályok lebontására
Az Európai Bizottság új stratégiával frissítené fel az egységes piacot:…
Tovább olvasom >Európai Központi Bank: a vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Szigorodnak a húskészítményekre vonatkozó szabályok – új fogalom is bekerül a rendeletbe
Újabb, a hazai élelmiszerszabályozást érintő módosítási tervezet jelent meg: az…
Tovább olvasom >EUDR országértékelések – avagy melyek az erdőirtás szempontjából kockázatos országok
Az Európai Bizottság május 23-án közzétette az EUDR (erdőírtás mentes…
Tovább olvasom >