FAO találkozó lendítheti előre a térség családi gazdálkodóinak helyzetét
Kétnapos találkozóra érkezett Budapestre mintegy 70 szakértő és kormányzati képviselő szerte Európából és Közép-Ázsiából, hogy megvitassák a kistermelők és családi gazdálkodók helyzetét.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), az esemény szervezője, aktívan foglalkozik a témával, ami az egész térségben kihívás elé állítja a döntéshozókat. A budapesti rendezvény ennek a munkának a része.
A ’90-es évek politikai és gazdaságszerkezeti változásai nyomán Európa és Közép-Ázsia nagy részében az elaprózódott farmstruktúra vált uralkodóvá, néhány kivétellel, ahol a nagybirtokok dominanciája a jellemző.
„A családi gazdaságok, bár a mezőgazdasági gerincét képezik, gyakran nem működnek gazdaságosan” – mondta Morten Hartvigsen, a FAO budapesti irodájának földbirtokrendezési szakértője. „A vidéken élők a társadalom alsóbb, sérülékenyebb csoportját jelentik. A statisztikát nézve az Európa és Közép-Ázsia régióban élő szegények 60 %-a vidéken él.”
Ennek ellenére ezen gazdálkodók a fenntartható gazdasági, társadalmi és környezeti fejlődés motorjai lehetnének, tette hozzá. Ez tükröződik a nemzetközileg elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok egyikében, ahol megjelenik az a célkitűzés, hogy 2030-ra emeljük kétszeresére a kistermelők termelékenységét és jövedelmét.
A FAO ma kezdődő találkozóján számos ország mezőgazdasági, munkaügyi és szociális ügyekért felelős minisztériumainak, továbbá civil, nemzetközi és támogató szervezetek képviselői lesznek jelen az ENSZ szervezet szakértői mellet.
A résztvevők mélyebb ismereteket szerezhetnek a családi gazdálkodásról, illetve bemutatásra kerülnek különböző országok gyakorlati példái, jógyakorlatai. A FAO hét ország készített tanulmányt (Albánia, Georgia, Kirgizisztán, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Moldova, Örményország és Tádzsikisztán) a kistermelők és családi gazdálkodók helyzetéről és nehézségeiről, melyek a találkozó során szintén átbeszélésre és jóváhagyásra kerülnek.
Az esemény nem csak a jelennel foglalkozik, de a jövővel is a jövőre kezdődő ENSZ Családi gazdálkodás évtizede fényében.
Kapcsolódó cikkeink
Újra PET-kalózok szálltak vízre a Tisza-tó megtisztításáért
Június közepén immár hatodik alkalommal rendezték meg a Tisza-tavi PET…
Tovább olvasom >A fenntartható gazdaságélénkítés kulcsa az épületállomány energetikai megújítása
A hazai lakóépületek energiahatékonysági korszerűsítése egyszerre jelent gazdasági növekedési lehetőséget,…
Tovább olvasom >Így ebédel a magyar – továbbra is húsfogyasztó nemzet vagyunk
Egy friss hazai kutatás feltárta, hogyan (nem) változott a magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országszerte tart az aratás, hazánk kenyere biztosított
A gazdák munkájának és szorgalmának köszönhetően biztosított az ország kenyere,…
Tovább olvasom >Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar
Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán,…
Tovább olvasom >