FAO: Alacsonyabb élelmiszerárak októberben
Megzuhantak a nemzetközi élelmiszerárak októberben, a tejtermékek, hús és a növényi olajok miatt, hiába a cukor drágulása, adta közre az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
A FAO élelmiszerár-index, mely hónapról hónapra követi a nemzetközileg legfontosabb öt élelmiszer-termékcsoport azok kereskedelmi értékével súlyozott árváltozását, 1%-kal csökkent egy hónap és 7,4%-kal egy év alatt.
A zuhanás nagy részben a tejtermékek árával indokolható, ugyanis ez 4,8%-ot esett szeptember óta – mellyel 34%-kal marad el a 2014 februárjában mért csúcsszinttől. A gyengébb árak a bőséges exportellátást tükrözik, különösen Új-Zélandról.
Ez idő alatt a FAO hús árindexe 2%-kal csökkent, ami a juh-, sertés-, szarvasmarha- és baromfihús esetében a nagy exportkapacitásoknak tudható be.
A növényi olajok átlagárában is csökkenés észlelhető (1,5%) – a kilenc hónapja tartó lefele tendencia révén a mutató elérte a 2016. április óta mért legalacsonyabb szintjét. Ez javarészt a pálmaolaj iránti visszafogott kereslet, valamint a fő exportőr országok nagy készleteinek eredménye. A szójaolaj nemzetközi ára valamelyest emelkedett.
A FAO gabonaár index magára talált, 1,3%-ot nőtt a szeptemberi értékekhez képest, nagy részben a magas amerikai kukoricaárfolyam miatt. A rizs kereskedelmi jegyzése azonban csökkent a hónapban, melyet részben az illatos és japonica fajtákra nehezedő valutamozgások befolyásoltak.
A cukorért 8,7%-kal kell többet fizetni, az időjárásból fakadó indiai és indonéziai kedvezőtlen termelési kilátások, valamint a vártnál nagyobb mennyiségben etanol előállítására szánt brazil cukornád miatt.
A vártnál is több gabona lesz
A 2018-as évre várható teljes gabonakibocsátást a FAO szakértői 2 601 millió tonnára növelték. Az emelkedés nagyrészt a jó búzatermésnek elébe néző Kanadának és Kínának köszönhető, mindazonáltal ez még így is 2,1%-al elmarad a 2017-ben mért rekordszinttől.
Az idei globális rizstermelést 513 millió tonnára becsülik szakértők, ami 1,3%-kal haladja meg a tavalyi rekordmennyiséget – olvasható a FAO legfrissebb Gabonakészletek és –igények gyorsjelentésében.
A 2018-as globális búzatermelést jelenleg 728 millió tonnára valószínűsítik, ami 4,3%-os visszaesést jelent az előző évhez képest. Az északi féltekén már folyamatban van az őszi búza vetése, ami jövőre fordul termőre, az Európai Unióban, az Amerikai Egyesült Államokban és Indiában a kecsegtető árak a bevetett területek további bővülését vetítik előre.
Csökkenés várható a globális szemes termények esetén, az előrejelzés szerint a tavalyinál 2,2%-kal kevesebb, 1 360 millió tonna várható. A szemes terményeket jelenleg a déli félteke országaiban vetik, és a jelenlegi kilátások a kukorica terjeszkedését jelzik Dél-Amerikában.
A FAO előrejelzései szerint a világ gabonaigénye 0,2%-kal rekordszintre (2 653 millió tonnára) növekszik, melyet a kukorica nagyobb takarmány- és ipari célú felhasználása hajt, különösen Kínában és az Egyesült Államokban. A búza, mint élelmiszer fogyasztása 1%-os, a rizsé pedig 1,1 %-os növekedésnek néz elébe.
A mezőgazdasági szezon végére a globális gabonakészletek megközelítik a 762 millió tonnát, mintegy 6,5%-kal elmaradva a rekordnagyságú nyitószinttől.
A szemestermény-tartalékok hat év után először csökkenhetnek, a búza 4,5%-kal – mely a főbb exportőrök készletkisöprésének tudható be. Rizskészleteink viszont 2,6%-kal, 176,6 millió tonnára emelkedhet.
A gabonafélék (búza, rizs) nemzetközi kereskedelme várhatóan 1,1%-kal zsugorodik a 2017/18-as rekordszinthez képest. A szemes termények világkereskedelme megközelítheti az előző évi 195 millió tonnás rekordját, a kukorica növekvő és a cirok csökkenő kereskedelem mellett.
Kapcsolódó cikkeink
Biotechnológia és vízgazdálkodási mérnöki szakon végeztek az idei FAO ösztöndíjasok
Ez a sokszínű közösség nemcsak a mezőgazdasági oktatás globális jelenlétének…
Tovább olvasom >Fontos feladat a búza és a kukorica toxinfertőzésének megelőzése
Bár a kalászosok aratása már a nyakunkon van, még nem…
Tovább olvasom >FAO: Új rekordokat érhet el a főbb mezőgazdasági élelmiszer-alapanyagok globális előállítása
Viszonylag optimista az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >