FAO: a vártnál jobb gabonaterméssel és stabilabb készletekkel számolhatunk
Októbert tekintve 0,7 %-kal emelkedtek az alapvető mezőgazdasági termények árai (172,6 pont), ami majdnem 10 %-kal magasabb a tavaly ilyenkor regisztrált szintnél. Az ok: az alapvető gabonafélék ára – az elmúlt negyed év csökkenése után – elindult felfelé.
Az élelmiszerár-index, ami júliust kivéve az év folyamán folyamatosan emelkedett, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által, az öt legfontosabb élelmiszer alapanyag nemzetközi piaci ármozgásait tükröző súlyozott mutató.
Az októberi növekedést a cukor és a tejtermékek drágulása váltotta ki. Előbbi 3 % fölötti áremelkedését a brazil és indiai termelési kimaradásokra adott piaci reakció okozta. Nőtt a sajtok és a vaj ára azután, hogy megélénkült az Európai Unió országaiban a belső kereslet, így végül a tejtermékeknél majdnem 4 %-os árszintnövekedést regisztráltak.
Ezzel szemben a FAO 2,4 %-os csökkenést állapított meg az olaj- és zsírfélék esetében, amint a pálmaolaj iránti hónapok óta gyengélkedő kereslet továbbra is visszafogott maradt. Kontinensünk sertésexportja Kínába gyengélkedett az ősz folyamán, ennek hatására 1 %-kal zárt alacsonyabban világszinten a húsfélék átlagára.
A FAO gabonaár-index 1 %-kal növekedett, miután bár a teljes búzatermés nagyobb lesz a vártnál, ennek csak egy kis része lesz kiváló minőségű.
Friss becslések a gabonáról
Az idei mezőgazdasági szezonban összesen 2 571 millió tonna gabonát takaríthatunk be – 1,5 %-kal többet tavalyhoz képest.
A FAO legfrissebb Gabonakészletek és –igények gyorsjelentéséből megtudható, hogy ezen belül a búza esetében is mintegy 4,3 millió tonnával jobb eredményt várhatunk (összesen 746,7 millió tonna) az előző havi becsléshez viszonyítva.
Oroszország kibocsátása rekordméretű lehet, de Kazahsztánban is igen kedvező időjárás volt. Ezzel a búza- és árpatermés bőven ellensúlyozza a kukoricatermésben várható, legfőképp az időjárás számlájára írható terméskiesését (Brazíliában, Kínában, az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban). A rizsre vonatkozó előrejelzések nem változtak.
Bár még korai lenne végleges megállapításra jutni, de jelen állás szerint a 2017-es őszi gabona az északi féltekén azt mutatja, hogy az amerikai gazdák az alacsony megtérüléstől tartva kisebb területen vetettek búzát. Oroszországban és Ukrajnában épp ellentétes folyamatok figyelhetők meg.
A tavaszi búza vetése a déli országokban elkezdődött, az ideális időjárás miatt Dél-Amerikában bővülést várnak a szakértők: Argentínában akár 6 %-kal nagyobb területen is termelhetnek kukoricát a 2015-ös amúgy is magas szintjéhez képest.
A globális gabonafelhasználás értékét a 2016-17-es szezonra 2 562 millió tonnára növelték. Leginkább az állati takarmány iránti igény növekedhet (2,7 %-kal), amelyet fedezheti az kevésbé jó minőségű búza rekordmennyiségben (6 %-kal több mint korábban) rendelkezésre állása.
Az élelmiszeripar 1 106 millió tonna gabonát dolgoz fel jelenlegi becslések szerint, 1,3 %-kal többet, mint amivel korábban számoltak.
Jövő év végére akár 662 millió tonna gabona is pihenhet a raktárakban, nagy részben kínai és orosz búza formájában. A szemes termények kibocsátása 1,7 %-kal mérséklődik Kína, Brazília és Dél-Afrika miatt. A világ rizstartaléka 169,8 millió tonna lesz.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a FAO globális élelmiszerár indexe decemberben
Az élelmiszer-alapanyagok árának globális mutatója csökkent decemberben, köszönhetően cukor alacsonyabb…
Tovább olvasom >A lencsetermesztés helyzete Magyarországon: kihívások és lehetőségek
Az elmúlt években a lencsetermesztés globális szinten jelentős visszaesést mutatott,…
Tovább olvasom >Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >