Ezekbe az országokba utazhatunk be a legkönnyebben
A turizmus szempontjából óriási jelentősége van annak, melyik ország területére kinek mennyire egyszerű belépni, természetesen a legális keretek között. Különös figyelmet kap ebben a vízum kérdése is, illetve az, mennyire nehéz annak beszerzése – olvasható az origo-n. Most összeállítás készült arról, mely államok azok 2018-ban Földön, ahol a legkönnyebb illetve a legkevesebb feltételeket támasztják a beutazási vízum kiadásának, vagyis hová a legkönnyebb beutazni a látogatóknak.
Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének jelentését a Quartz mutatja be. Eszerint van a világnak egy olyan térsége, ahová eljutni – például Európából – ha nem is olyan egyszerű, de az ott működő államokba belépni nem okoz gondot. Függetlenül attól, hogy az utazó Afganisztánból vagy Ausztriából, Szíriából vagy épp Svájcból érkezik, a Csendes-óceánban nyugvó szigetállamok többségében tárt karokkal fogadják.
A Turisztikai Világszervezet összeállításában azt értékelte, melyik ország mennyire nyitott a turistákra, mennyire könnyű oda a belépés, illetve a vízum igénylése. Ehhez különböző szempontokat vett alapul, majd mindegyik ország – sőt, régiók is – megkapták pontszámaikat, illetve pontszámtartományukat egy skálán. Ezen minél magasabb a pontszám, illetve a megadott intervallum, az ország annál nyitottabb a turisták számára. Így állt össze a húsz legnyitottabb ország listája.
Mindez nem is olyan magától értetődő, mint amilyennek tűnik. Az adatok szerint például 2015-ben, a nemzetközi utazási forgalomban részt vevők mintegy 61 százalékának utazása előtt kellett vízumot igényelnie az adott országba való bejutáshoz. A vízumigénylés pedig nem egyszer drága és időigényes feladat, az elutasítás esélyéről már nem is beszélve. Például, 2017-ben az USA-ba való beutazáshoz mintegy 6,4 millióan igényeltek B-típusú vízumot (ez két változatot takar, az egyiket jellemzően üzleti, a másikat üdülési, turisztikai célú beutazásnál kell igényelni bizonyos országokból érkezőknek). Az elutasítási arány itt 32 százalékos volt.
Könnyen belátható, hogy a vízum kérdésének megkerülhetetlen jelentősége van a turizmus gazdasági vonatkozásai miatt.
Ez az iparág az egyik leggyorsabban fejlődő globális viszonylatban. Az előrejelzések szerint 2030-ra a nemzetközi idegenforgalomban az érkező turisták száma (tehát a belépések más ország területére) eléri az 1,8 milliárdot. A vízumkövetelmények csökkentése így az idegenforgalomtól függő országok számára az egyik legegyszerűbb módja lehet a potenciális látogatók odacsalogatására.
S hogy e megfontolások szerint mely országok a legnyitottabbak, hová a legkönnyebb beutazni?
A jelentés összeállítói három parányi országnak adtak 100-100 pontot.
A három ország egymás közötti sorrendisége alapján az első helyen a Cook-szigetek áll, amelyet szintén 100-100 ponttal, Mikronéziai Szövetségi Államok (alig 700 négyzetkilométeren) és Niue követ, bár utóbbi függetlensége Új-Zélanddal való társulása okán csak részleges.
Mindhárom, a külvilág számára gyakran idillikusnak tűnő szigetcsoport gazdasága döntően függ a turizmustól, így esetükben nem meglepő a kiemelkedő pontszám.
A lista további előkelő helyein is számos térségbeli, valamint délkelet-ázsiai államot találni, de Bolíviával és Ecuadorral Dél-Amerika is képviselteti magát, valamint az élmezőnyben végzett az olyan, hírekben keveset szereplő és az ország számos problémája miatt turisztikailag alig értékelt Haiti is.
A szervezet azt is megvizsgálta, hogy a világ mely régiói a legnyitottabbak. Eszerint Délkelet-Ázsia áll az első helyen, 59 ponttal. Óceánia 50 ponttal a második, míg Kelet-Afrika 57 ponttal a harmadik, 37 pontos átlag mellett.
De mi a helyzet az olyan, globálisan is jelentős turisztikai célországokkal, melyek viszonylag szigorú vízumrendszert tartanak fenn?
A szigorúbb vízumkötelezettséggel rendelkező országok, mint például Franciaország vagy az Egyesült Államok, fejlettebb gazdaságokkal rendelkeznek, ahol a turizmus, bár nagyon fontos, arányait tekintve jóval kisebb szerepet játszik a gazdasági teljesítményben.
A Turisztikai Világszervezet értékelése szerint ezeknek az országoknak a vízumrendszereinél a biztonság javításának elősegítése, a bevándorlás ellenőrzése, és az idegenforgalmi igények jobb, magasabb szintű kiszolgálása jelentik a fő szempontokat a vízumkötelezettségnél. Ugyanakkor az is igaz, hogy számos turista a célország saját szempontjai iránt kevésbé megértő, és a drága és sokszor bonyolult ügyintézéssel megszerezhető vízum helyett, egyszerűen más utazási célpontot választ. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: a magyarországi turizmus hasít
A magyarországi turizmus hasít, Ferihegy Európa leggyorsabban bővülő repülőtere –…
Tovább olvasom >Szallas.hu: az őszi belföldi foglalások negyedét SZÉP-kártyával fizették
Az őszi belföldi foglalásokhoz kapcsolódó online fizetések összértékének negyedét SZÉP-kártyával…
Tovább olvasom >Kilenc kiválóság vehette át a turizmus legmagasabb állami kitüntetését
A három kategóriában odaítélhető Kőrösi Csoma Sándor-díjakat olyan kiemelkedő szakemberek…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: lakásfelújításra is fordítható a SZÉP kártyára érkező összeg fele 2025-től
A jövő évtől a SZÉP kártyára érkező összeg felét lakásfelújításra,…
Tovább olvasom >Eladták a Hot Ones-t gyártó First We Feast stúdiót – Soros György cége is az új tulajdonosok között
A Buzzfeed 82,5 millió dollárért (több mint 32 milliárd forintért)…
Tovább olvasom >Kemény leánybúcsúk kelléke – A nap videója
És még a mixer is cifrázza! A videóért katt a…
Tovább olvasom >