Ezek a megtakarítások menekülhetnek meg az új 13%-os adótól

Szerző: Trademagazin Dátum: 2023. 06. 02. 10:59

Mivel az szja-törvény szerint nem minősül kamatjövedelemnek a legalább 10 évig tartott nyugdíjcélú megtakarítások hozama, nem csak a 15 százalékos kamatadó, hanem a szerda éjjel rendeletben bevezetett 13%-os szocho-t sem kell megfizetni például a nyugdíjcélú megtakarítások után – értelmezi a GRANTIS a szerda éjjel megjelent, a szociális hozzájárulási adó (szocho) eltérő alkalmazásáról szóló rendeletet. 

13%-os adót vet ki a kormány a megtakarítások egy részére – derült ki a szerda éjjel közzétett Magyar Közlönyből. A 205/2023. (V. 31.) rendelet alapján a legtöbb befektetési alap befektetési jegyein, látraszóló vagy lekötött bankbetéteken, megtakarításos életbiztosítások eszközalapjainak befektetési egységein szerzett kamat és árfolyam-nyereség után már nem csak a 15 százalékos szja-t (kamatadót), hanem 13 százalék szociális hozzájárulási adót is meg kell fizetniük a megtakarítóknak.  

Itt a kiskapu

A rendelet ugyanis a kamatjövedelmet terhelő személyi jövedelemadó alapjaként 

figyelembe vett összegre vonatkozik. Az szja-törvény alapján viszont személyi jövedelemadót nem kell fizetni az alábbi megtakarítások után bizonyos feltételek teljesülése esetén: 

  • Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás (ÖNYP)
  • Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
  • Nyugdíjbiztosítás
  • Rendszeres díjas életbiztosítás
  • Egyszeri díjas életbiztosítás
  • Tartós befektetési számla (TBSZ)

ÖNYP esetében a hozam 10 év után adómentessé válik és onnantól 3 évente felvehető. A tőke továbbra is adóköteles a 21. évig – addig folyamatosan csökken az adóköteles rész. 

NYESZ-en lévő megtakarítás akkor vehető fel adómentesen, ha 10 év eltelt a számlanyitás óta és nyugdíjba vonult a megtakarító. Ha rokkanttá nyilvánítják a megtakarítót, 3 év után is felvehető adómentesen a megtakarítás. 

Nyugdíjbiztosítás a 10. évtől válik teljesen adómentessé és ehhez nem feltétel a nyugdíjkorhatár elérése (ám ekkor vissza kell fizetni az adójóváírásokat 20%-os büntetőkamattal). Részleges adómentességet lehet elérni hatodik évtől, ahogy a rendszeres díjas életbiztosításoknál.

Rendszeres díjas életbiztosítás szintén a 10. évtől válik teljesen adómentessé. 6 év után és 10 év előtt az adó felét – tehát 7,5% szja-t és 6,5% szochot – kell csak megfizetni.

Egyszeri díjas biztosítások az ötödik évtől adómentesek. 3 év után és 5 év előtt az adó felét kell csak megfizetni.  

A Tartós befektetési számlán tartott megtakarítás 5 év után adómentesen felvehető. 

Összefoglalva: az szja-törvény és a friss rendelet értelmezése alapján a GRANTIS szerint a nyugdíjcélú megtakarítások és a biztosítói megoldások esetén akkor kerülhető el a szocho és a kamatadó megfizetése, ha legalább 10 évig megtartjuk szerződést. Egyszeri díjas megoldások és tartós befektetési számla esetében 5 év alatt érhető el ez. 

A GRANTIS szakértője, Veres Patrik szerint tovább nőtt ezzel a fontossága annak, hogy megfontoltan indítsunk ilyen típusú megtakarításokat, hiszen idő előtti feltörésük mostantól még többe kerülhet a 13 százalékos szocho bevezetésével. A megtakarítások adóvonzatával kapcsolatban érdemes szakértővel is egyeztetni egy-egy megtakarítás indítása előtt, hogy a lehető legjobb eredmény szülessen. 

Bár a szabályozás ugyanolyan hirtelenséggel változhat, mint ahogy most visszahozták a 13 százalékos szocho-t, a jelenlegi információk alapján egy hosszú távú megtakarításnál több százezer forintot spórolhat az, aki mentesül a szocho és a kamatadó megfizetése alól. 

 

Kapcsolódó cikkeink