Évtizedek óta nem volt ekkora bajban Kína
Egyre több jel mutat arra, hogy idén Kína nem tudja teljesíteni a pekingi vezetés által erre az évre kitűzött GDP-növekedési ütemet, amire 2015 óta nem volt példa.
Az eredetileg tervezett 5,5 százalékos bővülés helyett akár az is előfordulhat, hogy csak 3 százalék körüli mértékben nő a gazdaság, amely négy évtizedre visszatekintve a legalacsonyabb növekedési ráta lehet, ha nem vesszük figyelembe a koronavírus-járvány első évét, 2020-at. Elemzők szerint a gazdaság felpörgetéséhez elsősorban a szigorú lezárásokat alkalmazó zéró Covid-politika lazításához.
Hétfőn a kínai jegybank váratlanul csökkentette a bankrendszer számára biztosított hitelezési eszköz kamatszintjét, hogy élénkítse a hitelek iránti keresletet, és ezzel lendületet adjon a zéró Covid-politika okozta lezárásokat megsínylő, illetve a súlyos ingatlanpiaci problémáktól szenvedő gazdaságnak. A kamatvágás értelmében 10 bázisponttal 2,75 százalékra csökkent a 400 milliárd jüan (59,33 milliárd dollár) értékű egyéves futamidejű középtávú hitelkeretből (MLF) egyes pénzügyi intézményeknek nyújtott hitelek kamata. Az MLF vonatkozásában idén második alkalommal sorra kerülő kamatcsökkentés meglepte a piacokat, hiszen 32 elemző körében végzett felmérés a múlt héten egyhangúlag azt jelezte előre, hogy a jegybank változatlanul hagyja a ráta szintjét.
Lazuló monetáris politika
A világ második legnagyobb gazdaságának helyzetének súlyosságát mutatja, hogy a kínai jegybank egy olyan időszakban csökkentette az MLF-kamatokat, amikor a világ többi nagy gazdaságában az inflációs félelmek miatt erőteljesen szigorítanak a központi bankok. Elemzők az MLF-kamatok visszavágása után azt várják, hogy jövő héten hasonló mértékű csökkentésre kerülhet sor az irányadó hitelezési kamatok terén. Sok elemző szerint azonban a monetáris politika további lazítására vonatkozó mozgásteret korlátozhatják a tőkekivonással kapcsolatos aggodalmak az amerikai Fed és a többi nagy gazdaság jegybankjainak szigorításai miatt.
A teljes cikk a Portfolio oldalán olvasható…
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1,7, az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene novemberben
2024 novemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint…
Tovább olvasom >Cégtrend 2024. évi: 11 ezerrel kevesebb cég: a 2024-es cégtrendek számokban
A működő társas vállalkozások száma 11 ezerrel csökkent 2024 végére.…
Tovább olvasom >Inflációs fordulat a magyarok körében
Jelentősen javult az inflációs helyzet a lakosság, azon belül a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Újabb rekordévet zártak a magyar turisták Horvátországban
A harmadik éve tartó emelkedő ütemnek megfelelően 2024-ben újabb rekordévet…
Tovább olvasom >Olaszországban drágább lett a kávé
Drágult az olaszok által kedvelt csésze eszpresszó kávé, miután a…
Tovább olvasom >39 újabb franciaországi üzletet ad át független üzemeltetőknek a Carrefour
A működési költségek csökkentése céljából a Carrefour újabb 39 franciaországi…
Tovább olvasom >