Európai Számvevőszék: eredményes, de nem hibátlan az uniós kkv-program
A kkv-k támogatását szolgáló uniós program eredményes és innovatív, de vannak problémái – olvasható az Európai Számvevőszék a kis és középvállalkozások támogatását célzó eszközről szóló különjelentésében.
A kkv-eszközt a Horizont 2020, az EU kutatási és innovációs programjának keretében hozták létre a kis- és középvállalkozások támogatására. Az eszköz célja, hogy a 2014-2020-as időszakban rendelkezésre álló 3 milliárd eurós költségvetésből a finanszírozás támogatásával és a kutatási eredmények kereskedelmi hasznosításának fokozásával támogassa a kkv-k és induló vállalkozások innovációját.
A Számvevőszék ellenőrzése során úgy értékelte, hogy a kkv-támogatási eszköz eredményesen segíti a kis- és középvállalkozásokat innovációs projektjeik kidolgozásában. Emellett, az uniós „márkajelzés” segíti ezeket a vállalkozásokat abban, hogy további forrásokat tudjanak bevonni tevékenységük finanszírozásába.
Azt is megállapították azonban, hogy az eszköz célkitűzéseit és célcsoportját túlzottan tágan határozta meg az Európai Bizottság, továbbá hogy bizonytalanságot okoztak a program alatt végrehajtott változtatások. A jelentés arra is kitért, hogy az eszköz olyan kkv-kat is támogat, amelyek finanszírozása piaci alapon is folyhatna.
Az Unió pénzügyi ellenőrző szervezete azt is megállapította, hogy a támogatásra irányuló pályázatok közül a sikertelenek újbóli benyújtása sokat és egyre többet von el az igazgatásra és értékelésre fordítható erőforrásokból, míg többletértéket nem teremt. Ettől nemcsak az adminisztratív költségek nőnek meg, hanem a sikeres pályázatok aránya is romlik, ami csökkenti a részvételi hajlandóságot. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Februárban 1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; az export…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Farkas Sándor: meg kell maradnia a területalapú támogatásnak a 2028 utáni, hétéves uniós költségvetésben is
Magyarország azt szeretné, hogy a 2028 utáni uniós költségvetési időszakban…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >