Európai hálózat segíti a magyar cégek exportját
A világ legnagyobb kis- és középvállalkozásokat támogató üzletfejlesztési hálózata több mint hatvan országban, háromezer szakértő közreműködésével készíti fel a vállalkozásokat a külpiacra lépésre. Az Enterprise Europe Network (EEN) hatékonyságához az Európai Bizottság által szervezett személyes látogatások során megvalósuló nemzetközi tapasztalatcsere és tudásmegosztás is nagyban hozzájárul. A magyar hálózat brüsszeli kapcsolattartója, Erwan Le Guen novemberben látogatást tett Budapesten, melynek apropójából ismertetjük az EEN bővülő szolgáltatásportfólióját.
Az Európai Bizottság által 2008-ban létrehozott, 63 országban működő Enterprise Europe Network vállalkozásfejlesztési hálózat célja az európai kis- és középvállalkozások nemzetközi kapcsolatrendszerének bővítése. Az Enterprise Europe Network hálózata térítésmentesen nyújtott szolgáltatásaival az európai vállalkozások exporttevékenységét serkenti.
Nemzetközi üzleti partnerkereséssel, innovációs együttműködések kialakításával, a technológiatranszfer elősegítésével összekapcsolja a nemzetközi szakértelmet és erőforrásokat a helyi képességekkel, tudással, hogy ezek egymást kiegészítve közös, európai szintű sikerekben realizálódjanak. Ezen túlmenően a vállalkozások fejlődéséhez szükséges hazai és nemzetközi források feltérképezésére is kiemelt hangsúlyt helyez a szervezet.
Szinergiák a magyar exportsikerekért
Az Enterprise Europe Network nyolc tagszervezetből, köztük öt megyei kamarából és két vállalkozásfejlesztési alapítványból álló magyarországi konzorciumának munkáját a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) koordinálja. A Kereskedőház és a Konzorcium magas hozzáadott értéket képviselő, a magyar vállalkozások exportpiacokra jutását elősegítő szolgáltatásai kiválóan kiegészítik egymást – többek között ez az egyik megállapítása az Európai Bizottság kapcsolattartójának.
A látogatás során távlati célként fogalmazódott meg a tagszervezetekkel való együttműködés további elmélyítése, a partnerek körének bővítése, a hálózat magyar vállalkozásfejlesztési ökoszisztémába történő mélyebb bekapcsolása. A vállalkozások innovációs képességeinek fejlesztése és az ígéretes startupok külpiacra segítése továbbra is kiemelt törekvés, ugyanakkor a startup fókusz mellett a jövőben hangsúlyosabb lesz a nagy fejlődési potenciállal rendelkező vállalkozások növekedéséhez nyújtott támogatás, az ún. scale-up. Ehhez kapcsolódóan a hazai EEN pályázatot is benyújt a scale-up tevékenységekre, így hamarosan ezen a területen is újabb szolgáltatások bevezetése várható.
A bizottsági monitoring ugyanakkor rámutatott, hogy a scale-up folyamat megköveteli a bankok, kockázatitőke-társaságok szélesebb körű bevonását a szolgáltatási rendszerbe, valamint, hogy a vissza nem térítendő források mellett a visszatérítendő forrásoknak is szerepet kell kapniuk, így a jövőben ezekre a tényezőkre nagy hangsúlyt helyezve bővíti tevékenységi körét a hálózat.
EEN és az élelmiszeripar
Magyarországon az élelmiszeripar nemzetgazdasági szempontból kiemelt ágazat, így ennek megfelelően az EEN is nagy figyelmet fordít az FMCG-szektor kis- és közepes vállalkozásaira. A Hálózat a külpiacra lépési tanácsadáson kívül vásárokhoz és kiállításokhoz kapcsolódó, célzott üzletember-találkozókat is szervez, melyeken térítésmentesen vehetnek részt a magyar cégek. Erre legutóbbi példa a lengyelországi Poznańban megrendezésre került Polagra Food kiállítás, melyen hét magyar vállalkozás vett részt. Az eseményen közel kéttucat tárgyalást bonyolítottak le a résztvevők, melynek eredményeként gyümölcsöző nemzetközi kapcsolatokra tettek szert, és hosszú távú megállapodásokat kötöttek. A további lehetőségekről bővebb felvilágosítás az EEN honlapján olvasható.
www.enterpriseeurope.hu
Partnerünk a Magyar Nemzeti Kereskedőház
Kapcsolódó cikkeink
KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >Út a „gazdasági semlegességhez”: szolgáltatásexport
Magyarország külkereskedelmi mérlegével és a gazdaságra gyakorolt hatásával rendszeresen foglalkoznak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >