Európai Bíróság: az élelmiszer csomagolása nem utalhat olyan összetevőre, amely nincs a termékben
Alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére az, ha egy termék csomagolása olyan összetevők jelenlétére utal, amely nem szerepel a termékben, de ez csak az összetevők részletes listájából derül ki – foglalt állást csütörtöki ítéletében a luxembourgi Európai Bíróság.
Az ügy a Teekanne német vállalat „Felix málna-vanília kaland” elnevezésű terméke miatt indult, amelynek csomagolásán málnaszemek és vaníliavirágok láthatóak, a rajta lévő feliratok tanúsága szerint pedig a gyümölcstea csak természetes aromákat tartalmaz, málna-vanília ízesítésű és csak természetes összetevők vannak benne. Két dolog viszont nincs benne: se málna vagy vanília, se málnából vagy vaníliából nyert aroma. Ehelyett tartalmaz hibiszkuszt, almát, édes szederlevelet, narancshéjat, csipkebogyót, vanília ízű természetes aromát, citromhéjat, málna ízű természetes aromát, szedret, epret, áfonyát és feketebodzát.
Az igazságszolgáltatáshoz egy német fogyasztóvédelmi szervezet fordult a szerintük megtévesztő csomagolás miatt.
A bírák arra a megállapításra jutottak, hogy előfordulhat, hogy az összetevők listája – hiába pontos és teljes – nem alkalmas arra, hogy korrigálja a csomagolás által sugalmazott téves vagy bizonytalan benyomást, ezért az ilyet sugalmazó csomagolás alkalmas a fogyasztó megtévesztésére.
Ennek alapján viszont az illetékes tagállami, jelen esetben a német hatóságoknak kell megvizsgálniuk, hogy az adott termék valóban megtéveszti-e a fogyasztókat. Ezzel gyakorlatilag a luxembourgi bírák lefektették az értékelési szempontokat, de a konkrét döntést visszautalták a német bíróságnak. (MTI, Konsiczky Zoltán)
Kapcsolódó cikkeink
Agrárkamara: nem kérünk az ukrán importból
Az Európai Bizottság határozatlan idejű kedvezményeket javasol Ukrajnának a lejárt…
Tovább olvasom >NKFH: élelmiszer-biztonsági razzia a nyári szezonban, elsősorban a fagylaltozókban és strandbüfékben
A fogyasztók biztonságának védelme érdekében országos ellenőrzést végez a Nemzeti…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelem új alapokon
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) 2025. január 1-jén…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >