Európa és Közép-Ázsia letette voksát a fenntartható és innovatív mezőgazdaság mellett
Az Európai Regionális Konferencia 32. ülésszakán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) tagországai kiálltak az agrár-élelmezési rendszerek átalakítása mellett az innováció, digitális technológiák, a fenntartható megoldások és az inkluzív vidékfejlesztés révén, és a koronavírus hatásainak ellenére.
A három nap során a konferencián, melynek házigazdája Üzbegisztán volt, 51 országból 31 miniszter és miniszter-helyettes szólalt fel, és a résztvevők között volt 270 delegált, 50 kormányzati megfigyelő, nemzetközi és egyéb ENSZ szervezetek képviselői. Több mint 1500-an követték nyomon az élő közvetítést.
„Az első virtuális Európai Regionális Konferenciának voltunk tanúi, ami hatalmas sikerrel zárult, ami részben a partnereink, a civil szervezetek és – most először – a privát szektor részvételének,” – jegyezte meg a FAO főigazgatója, Csü Tung-jü, hozzátéve, hogy a virtuális formátum ahhoz is hozzájárult, hogy a formalitások helyett „a tartalomra koncentrálhassunk.”
Magyarország képviseletében az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, Belánszky-Demkó Zsolt szólalt fel.
A konferencia résztvevői kihangsúlyozták, hogy a vidéki nők és fiatalok helyzetére, a vidéki infrastruktúrára és szolgáltatásokra kiemelt figyelmet kell fordítani a fenntartható fejlődés és a kistermelők helyzetének javítása érdekében.
Az élelmiszer-ellátási rendszerek átalakítása
A hozzászólók kiemelték, hogy az agrár-élelmezési rendszerek ellenálló képességének és fentarthatóságának fontosságát, hogy azok minden körülmények között – még világjárvány idején is – működjenek. Elismerték az rendszerszintű megközelítés szükségességét az egészséges táplálkozás esetében, ami tekintettel van a fenntarthatóság mindhárom dimenziójára (környezeti, gazdasági és társadalmi).
Az innováció, kutatás és a jól működő mezőgazdasági tanácsadó szolgálatok elengedhetetlenek a termelők és kisvállalkozók számára a tudáshoz és a technológiához való hozzáféréshez, hogy a digitális technológiák révén nem csupán a termelékenység és a fenntarthatóság javuljon, de a vásárlók számára a transzparencia is.
A FAO tudásmegosztással, megfelelő elemzésekkel és táplálkozási és élelmezési adatokkal segíti a jövőben is az országokat. Tagországai emellett felszólították a szervezetet, hogy az előttünk álló években támogassa az antimikrobiális rezisztencia és a határokon átnyúló betegségek és kártevők elleni küzdelmet, az iskolaétkeztetési és egyéb élelmezési programokat, segítse elő a digitális felzárkózást, illetve erősítse tevékenységében a fenntartható fejlődés és az egészséges táplálkozás közötti kapcsolatot.
Kapcsolódó cikkeink
Meglepetés a retekvetőmagok között – avagy itt a legfrissebb Szupermenta-teszt
A Szupermenta program legújabb terméktesztjén retekvetőmagokat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági…
Tovább olvasom >Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 5,9 százalékkal 2,9 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >