Európa és Közép-Ázsia letette voksát a fenntartható és innovatív mezőgazdaság mellett
Az Európai Regionális Konferencia 32. ülésszakán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) tagországai kiálltak az agrár-élelmezési rendszerek átalakítása mellett az innováció, digitális technológiák, a fenntartható megoldások és az inkluzív vidékfejlesztés révén, és a koronavírus hatásainak ellenére.
A három nap során a konferencián, melynek házigazdája Üzbegisztán volt, 51 országból 31 miniszter és miniszter-helyettes szólalt fel, és a résztvevők között volt 270 delegált, 50 kormányzati megfigyelő, nemzetközi és egyéb ENSZ szervezetek képviselői. Több mint 1500-an követték nyomon az élő közvetítést.
„Az első virtuális Európai Regionális Konferenciának voltunk tanúi, ami hatalmas sikerrel zárult, ami részben a partnereink, a civil szervezetek és – most először – a privát szektor részvételének,” – jegyezte meg a FAO főigazgatója, Csü Tung-jü, hozzátéve, hogy a virtuális formátum ahhoz is hozzájárult, hogy a formalitások helyett „a tartalomra koncentrálhassunk.”
Magyarország képviseletében az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, Belánszky-Demkó Zsolt szólalt fel.
A konferencia résztvevői kihangsúlyozták, hogy a vidéki nők és fiatalok helyzetére, a vidéki infrastruktúrára és szolgáltatásokra kiemelt figyelmet kell fordítani a fenntartható fejlődés és a kistermelők helyzetének javítása érdekében.
Az élelmiszer-ellátási rendszerek átalakítása
A hozzászólók kiemelték, hogy az agrár-élelmezési rendszerek ellenálló képességének és fentarthatóságának fontosságát, hogy azok minden körülmények között – még világjárvány idején is – működjenek. Elismerték az rendszerszintű megközelítés szükségességét az egészséges táplálkozás esetében, ami tekintettel van a fenntarthatóság mindhárom dimenziójára (környezeti, gazdasági és társadalmi).
Az innováció, kutatás és a jól működő mezőgazdasági tanácsadó szolgálatok elengedhetetlenek a termelők és kisvállalkozók számára a tudáshoz és a technológiához való hozzáféréshez, hogy a digitális technológiák révén nem csupán a termelékenység és a fenntarthatóság javuljon, de a vásárlók számára a transzparencia is.
A FAO tudásmegosztással, megfelelő elemzésekkel és táplálkozási és élelmezési adatokkal segíti a jövőben is az országokat. Tagországai emellett felszólították a szervezetet, hogy az előttünk álló években támogassa az antimikrobiális rezisztencia és a határokon átnyúló betegségek és kártevők elleni küzdelmet, az iskolaétkeztetési és egyéb élelmezési programokat, segítse elő a digitális felzárkózást, illetve erősítse tevékenységében a fenntartható fejlődés és az egészséges táplálkozás közötti kapcsolatot.
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >