EU-elsők vagyunk fizetésképtelenségben
Magyarországon a legmagasabb a fizetésképtelen cégek aránya az Európai Unióban – mondta Dercze Zoltán, a hitelbiztosító és követeléskezelő Coface Hungary országigazgatója kedden Budapesten háttérbeszélgetésen.Dercze Zoltán a Coface 2009-es „nemfizetési pillanatképét” ismertetve elmondta: az év elején létező cégek közül majdnem minden huszonnegyedik nem éli meg az esztendő végét. A válság miatt ma már nincs a fizetőképesség szempontjából biztonságos ágazat, mert az elhúzódó krízis a korábban jobban teljesítő szektorokat is érinti.
A vezető kiemelte: továbbra sincs erős hitelezői védelem, és a felszámolással való „fenyegetés” a bíróságok és a gazdasági társadalom magatartása miatt nem hatékony. Dercze Zoltán szerint az egyszerűsített cégbejegyzés pedig további lehetőséget ad a felelősség alól kibújni igyekvő cégtulajdonosoknak. A Coface 1990 óta vizsgálja a késve fizetőket a közép-kelet-európai régióban, és Magyarországon 2003 júniusa óta folyamatosan emelkedik az ilyen cégek száma. Míg 2003-ban egy számlát átlagosan 35 nap alatt fizettek ki, addig 2008-ban átlagosan több mint 100 napot kellett várni egy számla kiegyenlítésére. A fizetési késedelemben eltelt idő előrehaladtával csökken a behajtás valószínűsége: három hónapos késedelemnél ez még 75 százalékra, egy éves késedelemnél azonban már 35 százalékra. Magyarországon a számlák minimum 2,7 százalékát soha nem egyenlítik ki – hívta fel a figyelmet.
A céginformációkat is szolgáltató Coface által vizsgált cégek 3 százaléka már a vizsgálat pillanatában felszámolás alatt állt, további 4 százalékuk pedig nem volt hitelképes 2008-ban. A magyar vállalkozások két százaléka vásárol céginformációt és fordul követeléskezelő céghez, mivel ennek nincs meg a kultúrája Magyarországon, és sok kis- és középvállalkozás úgy gondolja, hogy egy ilyen szolgáltatás csak akkor éri meg nekik, ha harminc-negyven milliós veszteséget tudnak kivédeni vele – mondta el Dercze Zoltán.
A magyarországi csődhelyzetről azt mondta: egyre nő a fizetésképtelenségi eljárások száma, 2008-ban 21 245 cég ellen indult csődeljárás.
Cz. P.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >