Kőkorszak. Az „italvilág” újra és újra felfedezi a szappankövet – mondhatjuk, hiszen szinte pontosan ötévente megjelenik egy-egy vállalkozás a piacon az ebből a kőfajtából készített „jégkockával”.
Már a vikingek idején felfedezték, hogy a felforrósított szappankő alkalmas arra, hogy hőforrásként használják, lévén sokáig tartja a meleget. Ezer év kellett ahhoz, hogy valaki rájöjjön – a korabeli „kályhára” fordítva is érvényesek a fizika törvényei, azaz a szappankő hűtésre is alkalmas. Ennek megfelelően most éppen egy vermonti cég vágja a követ kocka formájúra, és ajánlja főként whiskeyhez. A kőkocka előnye, hogy anélkül hűti le az italokat, hogy egyúttal fel is hígítaná azokat. „On the rocks” – azt jelenti: „a köveken”, de ezt a kifejezést használja az angol akkor is, amikor valamit jéggel kínálnak, és most már szó szerint is igaz lehet a dolog.
Arról viszont nem szól a fáma, hogy a nem is olcsó kis játékszert fogyasztás után hogyan szedik vissza a vendégektől, és hogyan mosogatják el!
Varázspálca?
Új eszközzel bővült a legelegánsabb amerikai bárok mixereinek eszköztára: a japán kollégáktól származó találmány az úgynevezett fehér faszénből készült keverőpálca.
A különleges eljárással égetett fehér faszenet már korábban is importálták a szigetországból előnyös tulajdonságai miatt, tudniillik ionizál, és abszorbeálja a rossz illatokat. Minthogy ugyanezt teszi a folyadékokban előforduló szennyeződéssel – legyen szó akár teáról, akár alkoholos italokról –, így alkalmas a sokszor borsos áron kínált koktélok „tisztítására”. Szofisztikált ízlésű, vastag pénztárcájú vendégkörrel rendelkező helyeknek ajánlanánk; darabja 25 dollár, és érdemes rá vigyázni, mert porcelánként törik, ha odaütik valamihez. De legalább mosható – nagyon forró vízzel kell leöblíteni.
Vissza a gyökerekhez
A spanyol borostömlő újragondolása szerintünk már önmagában is remek ötlet: bármerre jár az ember, ahová egy palack bort is magával vinne – ezt kényelmesebben és biztonságosabban tudja szállítani, ráadásul bort üvegből inni snassz, ezzel szemben a tömlőből inni (vagy valakinek a szájába „spriccelni”) cool! Szakmai szemmel viszont még érdekesebb, hogy az Ibériai-félszigeten bárokban, tapaséttermekben, borozókban is használják a kecske- vagy borjúbőrből készült ősi ivóalkalmatosságot.
Ha sikerül elvonatkoztatnunk az éttermi borozás tradicionális elemeitől, azt mondhatjuk, a spanyoloknak ismét sikerült valamit hozzáadniuk a bor élvezetének 21. századi művészetéhez! n
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >