Értelmezési bizonytalanságok a sertésáfa-csökkentés körül
Zavart okoz a kereskedelemben a sertés tőkehús áfájának 5 százalékra csökkentése, mert máris több esetben merültek fel értelmezési nehézségek annak kapcsán, hogy egyes termékeket januártól milyen áfakulcs alá kell sorolni – írja az agrarszektor.hu. Így például nem egyértelmű, hogy a boltokban ledarált vagy kicsontozott sertéshúst 5 százalékos vagy továbbra is 27 százalékos áfa terheli-e. Az agrárszektor.hu információi szerint az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) azt szorgalmazza, hogy a vitatható esetekben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adjon ki állásfoglalást.
Több esetben értelmezési nehézséget okoz a kereskedelemben, hogy januártól egyes sertéstermékeket milyen áfakulcs alá kell sorolni – értesült az agrárszektor.hu. 2016-tól az eddigi 27 százalékról 5 százalékra csökkent a sertés tőkehús áfája, de az eddigi tapasztalatok szerint nem mindig egyértelmű, hogy az áfacsökkentést tovább kell-e adni a fogyasztóknak vagy sem.
Így például nincs egységes értelmezés abban, hogy a boltokban ledarált friss sertéshúsnál is 5 százalékos áfát kell-e alkalmazni vagy sem. Ugyanez a helyzet akkor, ha a karajt az üzletekben kicsontozzák. Hasonlóan bizonytalan esetnek számít az is, ha a sertéshús kockára vágva érkezik a boltokba, vagyis a kereskedelemben vitatott helyzeteket teremthet, mely munkafázisok minősülnek feldolgozásnak, illetve a húsok tálalása, csomagolása is módosíthat az áfabesorolási feltételeken.
Az egyes sertéstermékek gyakorlati besorolásánál merülnek fel kérdések – fogalmazott az agrárszektor.hu-nak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, de konkrétumokat nem kívánt említeni. A gondot az uniós vámtarifaszabályozás, illetve termék-nómenklatúra okozza, amelyre a hazai áfatörvény is támaszkodik. Az uniós nómenklatúra alapján egyes esetekben nem egyértelmű, hogy bizonyos sertéstermékeket az 5 százalékos áfa alá lehet-e sorolni, vagy továbbra is a 27 százalékos kulcs vonatkozik rájuk – tette hozzá a főtitkár.
Vámos György tájékoztatása szerint az OKSZ azt szorgalmazza, hogy a NAV – miként más hasonló esetekben is – adjon ki állásfoglalást, ha egyes termékek besorolása nem egyértelmű. Ennek érdekében az OKSZ már megkezdte a szükséges egyeztetéseket – közölte a főtitkár.
A kereskedőknek több szempontból is gondot okozhat, ha áfaszempontból rossz helyre sorolják be a sertéstermékeket – vélik szakértők. Egyrészt problémájuk származhat abból, ha indokolt esetben nem adják tovább a fogyasztóknak az áfacsökkentést, de az is NAV-büntetést vonhat maga után, ha olyan terméknél csökkentenék az áfát, amelyeknél nem lehetne. A kereskedők számára ezért alapvető fontosságú, hogy a vitás esetekben állást foglaljon a NAV. Mint az agrárszektor.hu beszámolt róla, a kormány „árgus szemmel” figyeli, hogy a kereskedők miként hajtják végre a januári áfacsökkentést. Az OKSZ viszont úgy véli, hogy a NAV majd csak az első idei havi áfabevallások után, február végétől kezd majd általános kereskedelmi sertéshúsáfa-ellenőrzésekbe a hazai piacon. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársainak kellett leengedni annak…
Tovább olvasom >A készpénzfizetési javaslat módosítását kéri az OKSZ
A készpénzfizetési javaslat módosítását kéri az OKSZ Az Országos Kereskedelmi…
Tovább olvasom >Stabilitás, bizalom, együttműködés – üzentek a kormánynak a kiskereskedelmi szereplők
Az árréskorlátozások hosszú távon veszélyeztethetik a beszállítói kapcsolatok stabilitását, miközben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >