Értékben nőtt, mennyiségben stabil az élelmiszerek bolti forgalma
Az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma értékben az előző hasonló időszakhoz képest 3 százalékkal emelkedett 2008 december-2009 szeptemberben a Nielsen piackutató vállalat által mért 90 termékcsoportból.
Átlag felett nőtt a legnagyobb forgalmú élelmiszerek közül értékben például a húskészítmény, ásványvíz, kávé, édes keksz és gyümölcsjoghurt bolti eladása. Megfigyelhető ugyanakkor, hogy értékben a forgalom növekedésének mértéke lassult.
A bolti eladások mennyisége 2008 december-2009 szeptemberében nem változott az előző hasonló időszakhoz képest.
Összességében a Nielsen által mért élelmiszer kategóriák éves kiskereskedelmi forgalma meghaladja az 1 300 milliárd forintot.
A nagy forgalmú termékcsoportok közül értékben átlag felett és mennyiségben is nőtt a vizsgált időszakban az ásványvíz, édes keksz, kutyaeledel és margarin kiskereskedelmi eladása. Kiemelkedően nőtt a bolti forgalom energiaitalból, mennyiségben 33, értékben 22 százalékkal. Azon kívül igen pozitívan alakulnak az értékesítések a zöldségkonzerv, rizs, fűszerek, kakaópor és savanyúság esetében.
Az élelmiszerek beszerzési helyei tovább koncentrálódtak. A főleg szupermarketet és diszkontot magában foglaló 401-2500 négyzetméteres bolttípus piaci részesedése 31-ről 33 százalékra emelkedett. Ezt a 2 százalékot a hagyományos, legkisebb, 50 négyzetméteres és kisebb üzletektől vették el. A 2500 négyzetméter feletti hipermarket részaránya stabilan 31 százalék. Szintén változatlan az 51-200 és 201-400 négyzetméteres boltok 18, illetve 9 százalékos mutatója.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >