Erőteljesen emelkedtek a fogyasztói kiadások az Egyesült Államokban
Erőteljesen emelkedtek a fogyasztói kiadások júliusban az Egyesült Államokban, ami enyhítheti a pénzpiacok recessziós félelmeit, de a fogyasztás növekedésének üteme valószínűleg nem tartható a jövedelmek gyenge emelkedése miatt.
A washingtoni kereskedelmi minisztérium pénteken közölte, hogy júliusban, havi összevetésben, a fogyasztói kiadások 0,6 százalékkal, a személyi jövedelmek pedig 0,1 százalékkal emelkedtek.
Júniusban a kiadások 0,3 százalékkal, a jövedelmek pedig 0,5 százalékkal nőttek. Elemzők arra számítottak, hogy júliusban a kiadások 0,5 százalékkal, a jövedelmek pedig 0,3 százalékkal emelkedtek.
A jövedelmek legfontosabb összetevői, a bérek és fizetések júliusban 0,2 százalékkal, júniusban pedig 0,5 százalékkal emelkedtek.
A megtakarítási ráta a júniusi 8,0 százalékról 7,7 százalékra süllyedt júliusban.
Az amerikai hazai össztermék (GDP) majdnem 70 százalékát a személyi fogyasztás adja, így meghatározó súlya van a gazdasági növekedés alakulásában.
A személyes fogyasztási kiadások árindexe (lényegében a fogyasztói árak változása) júliusban havi szinten 0,2 százalékkal emelkedett, szemben az előző hónapban mért 0,1 százalékkal. A gyakran változékony élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított index júliusban 0,2 százalékkal nőtt, csakúgy mint júniusban, összhangban az elemzői várakozásokkal.
Éves összevetésben a személyes fogyasztási kiadások árindexe 1,4 százalékra rúgott júliusban, emelkedett az előző havi 1,3 százalékhoz képest. A maginfláció június után júliusban is 1,6 százalékot tett ki, összhangban az elemzői várakozásokkal.
A közelmúltbeli adatok azt mutatják, hogy bár az amerikai gazdaság növekedésének üteme lassul, nincs szó gyors lendületvesztésről. Ezzel együtt a már egy éve dúló amerikai-kínai kereskedelmi háború megijesztette a befektetőket, az amerikai államkötvények hozamgörbéjének invertálódása pedig felerősítette azokat a félelmeket, hogy a rekord hosszúságú gazdasági expanzió megszakad.
A makacsul alacsony infláció, a feldolgozóipar és a vállalati beruházások gyengesége, valamint a világgazdasági növekedés lassulása a várakozások szerint arra készteti az amerikai jegybankrendszer szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottságát, hogy szeptemberi ülésén ismét csökkentsen kamatot. Jerome Powell Fed-elnök a múlt héten kijelentette ugyan, hogy az amerikai gazdaság jól teljesít, de szükség esetén meghozzák a megfelelő döntéseket az amerikai gazdaság növekedésének támogatására.
A Fed az élelmiszer- és energiaárakat nem tartalmazó személyes fogyasztási kiadások éves árindexében határozza meg inflációs célszámát. A 2 százalékos célszámot 2012 áprilisa óta először tavaly márciusban érte el a tényleges árindex. Utoljára decemberben állt 2,0 százalékon ez az érték, azóta folyamatosan alatta áll. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >Mérsékelten nőtt az infláció októberben Csehországban
Szeptemberről októberre 0,3 százalékkal nőtt az infláció Csehországban, amely éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >