Erősödik a turizmus-vendéglátás szak: nőtt a jelentkezők száma és a ponthatárok is
Idén is népszerű maradt a turizmus-vendéglátás alapszak: több mint 10 ezer jelentkezést rögzítettek, és 2250-en első helyen jelölték meg a képzést. A ponthatárok országosan emelkedtek, és az intézmények többségében az önköltséges formában is elindulhat a képzés – derül ki az Oktatási Hivatal és az egyetemek adataiból.
Több felvett hallgató, magasabb pontszámok
A 2025 őszén induló felsőoktatási képzésekre több mint 134 ezren jelentkeztek, közülük 95 907 főt vettek fel – a jelentkezők 77%-a állami ösztöndíjas helyen kezdheti meg tanulmányait. A vidéki egyetemek megerősödtek: minden második felvett hallgató vidéki intézménybe iratkozhat be.
A turizmus-vendéglátás alapszakot 17 egyetem hirdette meg, összesen 10 331 jelentkezővel. A legnépszerűbb továbbra is a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) volt, majd a Kodolányi János Egyetem és a Debreceni Egyetem követte. A BGE-re idén 723 főt vettek fel, a nappali magyar nyelvű képzésre 539-en jutottak be, ami 25,1%-os növekedést jelent 2024-hez képest. Az angol nyelvű nappali tagozatra 82, míg a levelező magyar képzésre 102 hallgatót vettek fel.
„Örömteli, hogy nemcsak a hallgatói létszám emelkedett, hanem az állami ösztöndíjas és önköltséges helyek ponthatárai is jelentősen nőttek. Ez azt mutatja, hogy a szak presztízse erősödik, és olyan motivált hallgatókat vonz, akik valóban elkötelezettek a turizmus jövője iránt” – mondta Kiss Kornélia, a BGE dékánja.
Rekordponthatárok és új képzési helyszínek
Az alapszakos nappali tagozaton a ponthatárok országosan átlagosan 40 ponttal emelkedtek az állami ösztöndíjas helyekre. A legmagasabb ponthatár a Kodolányi János Egyetemen és az Edutus Egyetemen volt (424 pont), a BGE-n 400 pont kellett az ösztöndíjas bejutáshoz. A Debreceni Egyetem idén először indítja el siófoki képzését, itt 304 ponttal lehetett bekerülni, míg a Tokaj-Hegyalja Egyetemen 230 pont volt a határ.
A mesterképzések iránt is nőtt az érdeklődés: a turizmus-menedzsment MA szakra 242-en jelentkeztek, ebből 72-en első helyen. A BGE-n a magyar nyelvű levelező tagozatra 33 főt, az angol nappalira pedig 9 főt vettek fel.
A felvételi rendszer átalakítása, az új pontszámítási szabályok és az érettségi változása ellenére a szak iránti kereslet nem csökkent – sőt, a növekvő ponthatárok a versenyképesség jelei. Az új hallgatókat 2025 őszétől új tananyagok, hallgatóbarát tantervek és korszerű képzésszervezési megoldások várják.
Kapcsolódó cikkeink
Költöző emlékeink
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumból a Budapesti Gazdasági Egyetem…
Tovább olvasom >A gyakorlati tudás versenye
A KVIK 50. jubileumi rendezvénysorozat keretében az egyetem első alkalommal…
Tovább olvasom >További cikkeink
A vásárók kedvenc FMCG-márkái – YouGov Brand Footprint 2025
Az elemzés alapja a CRP (Consumer Reach Points) mutató, amely…
Tovább olvasom >Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Szárnyalnak az árak a baromfipiacon: drágult a csirke, a pulyka és a tojás is
Az elmúlt hónapokban látványos áremelkedés zajlott le a hazai baromfi-…
Tovább olvasom >