Erős ügyfél-hitelesítés: komoly változások az e-commerce-piacon
Megkezdődött a visszaszámlálás: szeptember 14-én Magyarországon is hatályba lép az erős ügyfél-hitelesítés (SCA) gyakorlata, amely az e-commerce-piac minden egyes szereplőjére komoly hatást gyakorol majd.
E téma kapcsán szervezte meg május 9-én az Ecommerce Hungary és a Mastercard közös workshopját, ahol felkészülésről, lehetséges problémákról, kihívásokról és megoldásokról esett szó.
Az EU pénzügyi szolgáltatások szabályozására létrehozott irányelve, a PSD2 két évvel ezelőtt, 2017 novemberében került a magyar jogrendbe. A szabályozás egyik legfontosabb célja az, hogy növelje az elektronikus fizetések biztonsági szintjét. Ennek egyik eleme az SCA (Strong Customer Authentication – erős ügyfélhitelesítés), amely kétfaktoros azonosítást tesz kötelezővé, azaz a három azonosítási csoportból (ismeret – pl. PIN-kód; birtoklás – pl. bankkártya vagy token; tulajdonság – pl. ujjlenyomat vagy arcfelismerés) kiválasztott, legalább kétféle, különböző típusú azonosítás egyidejű használatát.
A szakmai találkozón az Ecommerce Hungary és a Mastercard a meghívott kereskedőkkel közösen vitatta meg, mi várható kereskedői és ügyféloldalról szeptember 14-e után, és mit lehet tenni addig, hogy minél zökkenőmentesebben történjen majd az átállás. Az biztos, hogy fogyasztók és kereskedők számára egyaránt szokatlan lesz a kétlépcsős azonosítás, ezért rendkívül fontos, hogy a kereskedők felkészüljenek, és időben, relevánsan tudják tájékoztatni ügyfeleiket, legyen szó akár fizikai boltról, akár webshopról.
Nemes Máté, a Mastercard termékmenedzsere rámutatott: Magyarország igen elmaradott az SCA-t tekintve, hiszen jelenleg kevesebb mint 20% azoknak a tranzakcióknak az aránya, amelyekben többlépcsős hitelesítés történik. Ennek fényében szeptember 14-e után a legtöbb ügyfél számára teljesen új tapasztalat lesz az SCA megjelenése.
A workshopon Boris Martinovic, a Mastercard public policy igazgatója kiemelte: a bankkártyás vásárlók jóval többet költenek, mint azok, akik készpénzzel fizetnek, a tranzakció pénzügyi eredménye pedig azonnal realizálódni tud. Szetnics László, a MasterCard üzletfejlesztési igazgatója azokat a technológiai újdonságokat ismertette, amelyek a közeljövőben várhatók a kártyás fizetési piacon. Elmondta: szerepet kap majd a tokenizált bankkártyás fizetés, de lehetőség nyílik a regisztráció nélküli, valamint az ismétlődő online bankkártyás vásárlások támogatására is. Racskó Tamás üzletfejlesztési menedzser egy nálunk még kevésbé ismert tranzakciótípust, a MoneySendet ismertette, amellyel azonnal kifizethetővé válnak biztosítási kárigények, nyeremények, valamint a visszatérítések.
A szeptember 14-i változásokra való felkészülés elengedhetetlen. Ehhez nyújt segítséget az erosugyfelhitelesites.hu weboldal, valamint az Ecommerce Hungary június közepétől elérhető, kereskedőknek összeállított tudásanyag-sorozata. //
Kapcsolódó cikkeink
Szakértők: a kiberbűnözőkkel szemben az edukáció a leghatékonyabb védekezés
Az edukáció a leghatékonyabb védekezés a kiberbűnözőkkel szemben, mivel bárhogyan…
Tovább olvasom >A kiberbűnözés kora 2025 – Új gazdasági realitás
A kiberbűnözés éves globális kára 2028-ra elérheti a 14 ezer…
Tovább olvasom >Egy év alatt félúton a Mastercard tokenizációs átalakulása Európában
Egy évvel azt követően, hogy a Mastercard bejelentette célját: 2030-ra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >