Enyhül a munkaerőpiaci feszültség Németországban
Enyhülni látszik ugyan a koronavírus-válság miatt a német munkaerőpiacon kialakult feszültség, trendfordulatra azonban néhány vezető pénzintézet gazdasági szakértője szerint egyelőre nem lehet számítani – olvasható a hvg.hu-n. Beválni látszik a részmunkaidős foglalkoztatás. A 3. negyedévre már 5 százalékos gazdasági növekedést várnak.
Fritzi Köhler-Geib, az állami KfW csoport vezető közgazdásza szerint még „korai lenne lefújni a riadót”, mivel a fellendülés legnagyobb kockázata változatlanul a járvány további lefutásában rejlik. Az Allianz csoport szakértője, Katharina Utermöhl szerint pedig az ősszel még romolhat is a német gazdaság helyzete, ezért a trend megfordulásának a lehetőségére nem is érdemes szót vesztegetni. Úgy látja, hogy a fellendülés még a járvány egy második hulláma nélkül is veszíthet az ősz folyamán a dinamikájából.
Augusztusban Utermöhl szerint a munkanélküliek száma szezonális kiigazítással 10 ezerrel emelkedhet az előző havihoz képest Németországban, a Deutsche Bank szakértője Marc Schattenberg becslése szerint pedig mintegy 20 ezerrel. Júliusban a szövetségi munkaügyi hivatal, a Bundesagentur für Arbeit 2,91 millió munkanélküliről és 6,3 százalékos munkanélküliségi rátáról tett jelentést. Az augusztusi adatokat a héten kedden publikálja a hivatal.
A jelzésértékkel bíró makrogazdasági mutatók Schattenberg szerint a helyzet stabilizálódására utalnak. „A német munkaerőpiac továbbra is jelentős támogatást kap a részmunkaidős foglalkoztatástól, ami eddig is jelentős mértékben korlátozta az elbocsátásokat” – mutatott rá. A részmunkaidős foglalkoztatási program meghosszabbításával 2021-végéig ennek a pozitív hatásnak a fennmaradásával lehet számolni.
Kevésbé derűlátóan ítéli meg a kilátásokat Utermöhl. Szerinte javult ugyan a felvételi hajlandóság egyes ágazatokban, a koronavírus-járvány által legnehezebb helyzetbe hozott ágazatokban azonban „még csak most következik a neheze”. Az ágazatokban tapasztalható gyenge fellendülési dinamikára való tekintettel attól lehet tartani, hogy minden állami támogatás ellenére is számos vállalat elbocsátásokra fog kényszerülni, vagy talán még a csődöt sem kerülheti el.
A harmadik negyedévben a Deutsche Bank szakértői 5 százalékos GDP-növekedést várnak Németországban, bár Schattenberg szerint „a negyedév lendületes kezdetéből ítélve ez akár még jobb is lehet”. Akármilyen legyen is azonban a fellendülés, az „nem fog minden ágazatot egyaránt érinteni” – tette hozzá Köhler-Geib, a KfW csoport szakértője. A szállodai és vendéglátóipari területeken például júniusban még messze elmaradt a teljesítmény az egy évvel korábbitól – mutatott rá. (hvg.hu, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új év, új és régi kihívások a logisztikában: 2025-ben hullámvasúton érezheti magát a szektor
Az elmúlt években jelentős számú gazdasági megpróbáltatás volt hazai és…
Tovább olvasom >Baja Sándor: „A magyar munkavállalóknak sokkal kevésbé fontos a munka tartalma, mint európai társaiknak”
Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja Ezt látja Baja Sándor,…
Tovább olvasom >A kiskereskedők közül a Lidl, az FMCG szektorban a Coca-Cola lett az Év Legvonzóbb Munkahelye
A PwC Magyarország nyolcadik alkalommal mérte fel a munkaerőpiaci preferenciákat,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >