Enyhe bővülés januárban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 50,7.
- A korábbi januárokkal összevetve az idei érték alulmúlja a hosszú távú januári átlagot (52,9), és az elmúlt három év átlagát (53,6).
- A felmérésben vizsgált részindexek nagyobb része csökkent decemberhez képest. A változások mértéke nyolc esetben érte el az 5 százalékpontot.
- A foglalkoztatottságindex értéke 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban, negyedik alkalommal egy hónap változatlanság után. Az elmúlt időszakban alapvetően 50,0 pont körül mozgott az index.
A Beszerzési Menedzser Index januárban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 50,7. A válaszadók az előző hónaphoz képest tizedik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A kimagasló decemberi érték után lecsökkent az index értéke, de továbbra is bővülést jelez. Általában elmondható, hogy a részindexek a novemberben mért értékeik környékére tértek vissza a decemberi megugrás után. Ennek megfelelően a BMI-t alkotó részindexek is kedvező képet mutatnak összességében: az új rendelések mennyisége továbbra is nagyon dinamikusan bővült, és a vásárolt készletek mennyisége indexének üteme is erősebben alakult. A termelt mennyiség és a foglalkoztatottság alindexeinek enyhén bővülő üteme megmaradt. A szállítási átfutási idő értéke ismét nagyon alacsony maradt és az átfutási idők hosszabbodását jelzi számos válaszadónál, bár az üteme gyengült. A 2022 január havi index kisebb a decemberi (65,5) értéknél, és a hatodik legalacsonyabb januári érték. Január összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,4; a januároké 52,9). Az elmúlt három évben a januári átlag ennél magasabb volt (53,6).
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizenegyedik alkalommal. 1995 óta ötször volt magasabb az index értéke januárban.
Az új rendelések indexe csökkent, de 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani értéknél 1995 óta kétszer mértünk magasabb januári értéket (2018-ban és 2021-ben).
A januári szállítási átfutási idő hosszabb lett decemberhez képest, de az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi januári értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.
A vásárolt készletek indexe csökkent, de 50,0 pont felett maradva egy havi szűkülés után kilencedik alkalommal bővül, a decemberinél gyengébb ütemben. Az idei indexérték a hatodik legnagyobb januári 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index januárban is növekedésre utal, negyedik alkalommal egy havi változatlanság után. Az index értéke kisebb lett decemberhez képest, de átlag feletti értéknek tekinthető, valamint a tizenkettedik legnagyobb januárinak.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe csökkent decemberi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött van tizedik alkalommal két hónap szűkülés után. A bővülés üteme jelentősen mérséklődött. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a tizenegyedik legmagasabb januári adat.
- A beszerzési árak esetében az index értéke alacsonyabb lett, de 50,0 pont felett maradva további nagyon erős árnövekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően tizennyolcadik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legnagyobb januári.
- A késztermékkészletek indexe januárban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, és enyhe szűkülésre utal. A korábbi januári értékeket nézve az idei átlag alattinak tekinthető, és a tizenharmadik legalacsonyabb januári 1995 óta. 2018-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban ismét hatot, 2021-ben pedig tizet.
- A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent decemberhez képest, de 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index egy hónapja jelezte az import mennyiségének csökkenését egy havi bővülést követően, ennek lett most vége kilencedik hónapja. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében részben hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben is csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont alá kerülve jelzi az export mennyiségének szűkülését első hónapja. Az elmúlt év egy alkalommal hozott csökkenést.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >