Ennyi jár manapság a diákmunkásoknak, megéri foglalkoztatni őket
A Tudatos Diák Bérfelmérés 2024-es kiadványa egyedülállóan részletes képet fest a diákok béreiről, munkahelyi körülményeiről és karrierlehetőségeiről, kiemelve olyan aspektusokat, melyek eddig kevés figyelmet kaptak a közvéleményben.
A kutatás, mely 2023 decemberétől 2024 februárig tartott, több mint 1100 diák részvételével, és összesen 21 kérdést tartalmazott. Az eredményekből kiderült, hogy a vizsgált területek között az átlagkereset, munkahelyi körülmények és a karrierlehetőségek volt a legdominánsabbak. A több mint 1100 diák válaszaiból készült elemzés alapján a tanulmány komplex és átfogó betekintést nyújt a 2024-es diákmunkaerőpiac helyzetéről.
Diák bérezés és foglalkoztatás fő jellegzetességei
Az átlagos diák heti 19,6 órát dolgozik, mely a 2023-as évben átlagosan 1920 Ft/óra fizetést eredményezett, figyelembe véve minden kiegészítést és pótlékot. Azonban az iparágak között jelentős különbségek tapasztalhatók: az IT, sales & marketing, valamint a rendezvényszervezés területein dolgozók keresnek a legjobban.
A nemek közötti bérfeloszlás is érdekes eredményeket mutatott: a férfiak átlagos órabére 2.080 Ft, míg a nőké 1.910 Ft volt, ami 9%-os különbséget jelent. A kutatás rávilágított az órabéren kívüli juttatásokra is, ahol csupán a diákok 39%-a részesül különböző kiegészítő juttatásokban.
Az adatok továbbá azt mutatják, hogy a diákok 34,5%-a családi támogatásból él, míg 17,8%-uk ösztöndíjat kap bevételi forrásként. Az állandó vagy alkalmi diákmunkát választók aránya 56%.
Diákbérek és foglalkoztatás változásai
A tavalyi évben a diákbérek 55%-a egyáltalán nem emelkedett, és az emelkedést tapasztalók közül az esetek 18%-ában 0-9%-os, 12%-uknál pedig 10-14%-os növekedést regisztráltak. A magasabb béremelés csak a diákmunkavállalók 5%-át érintette.
A diákmunkaerőpiac aktív szereplőinek 24%-a 1-2 éves munkatapasztalattal rendelkezik, míg a 40% már ennél is hosszabb időt töltött munkával. A válaszadók közel 30%-a számol azzal, hogy tanulmányai után teljes állásban elhelyezkedhet az adott munkahelyen, és mintegy negyedük szakmai gyakorlatát is a jelenlegi munkáltatójánál tudja teljesíteni.
A Tudatos Diák Bérfelmérés 2024 tanulmánya alapján a diákmunkaerőpiac számos dimenziójában változások tapasztalhatók, és az eredmények felhívják a figyelmet az iparágak közötti különbségekre és a nemek közötti bérfeloszlásra. A kutatás kiemelkedő fontosságú a diákok, munkáltatók és döntéshozók számára egyaránt, hozzájárulva a tudatosabb és hatékonyabb munkaerő-piaci döntésekhez.
A felmérés részletes eredményei itt érhetők el.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a munkahelyi stabilitásérzet a fiataloknál
Visszaesés látható a dolgozó fiataloknál: a munkahelyüket csak 51 százalékuk…
Tovább olvasom >Tízből hat külföldön dolgozó magyar szerint könnyű volt a beilleszkedés
Minden tizedik magyar munkavállaló rendelkezik már külföldi tapasztalattal, legtöbben Németországban,…
Tovább olvasom >Fontos munkaerőpiaci tartaléknak számít az 55-65 éves korosztály is
Jelentősen megemelkedtek az idény- és alkalmi munkavállalás közterhei Magyarországon, júliustól…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >