Emelkedtek az élelmiszerárak júliusban
Már a második hónapja, hogy nőnek a nemzetközi élelmiszerárak, a júliusi drágulást a növényi olajok és a tejtermékek generálták – adta hírül az ENSZ jelentés.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) mutatószáma 1,2%-kal emelkedett június óta, amivel közel 1%-kal haladja meg a tavaly júliusi értéket. A FAO élelmiszerár-index a nemzetközi kereskedelem legfontosabb terményárainak havi árváltozását követi.
A növényi olajok árindexe 7,6%-kal ugrott meg június óta, öt havi csúcsot döntve. A pálmaolaj esetében ez a termelés várható lassulása, a tartós munkaerőhiány és a felélénkült nemzetközi importkeresletre vezethető vissza.
A tejtermékek – a vajtól kezdve a sajton és tejporon át mindegyik – árindexe 3,5%-ot drágult múlt hónapban.
A gabonafélékre vonatkozó FAO mutató gyakorlatilag változatlan maradt, bár a kukorica és a cirok ára hirtelen megugrott a Kína és az Amerikai Egyesült Államok nagy mennyiségű vásárlása nyomán, míg a rizsé esett a 2020-as bőséges termény hírére. A búza ára – nyugodt kereskedelmi viszonyok mellett – szinte változatlan maradt.
A FAO cukorár indexe 1,4%-kal emelkedett, miután a Brazíliából érkező hírek csak részben tudták ellensúlyozni a magas energiaárak hatását és a vártnál alacsonyabb cukornádtermést az aszály sújtotta Thaiföldön.
Ezzel szemben a húsfélék összesített ára 1,8%-kal csökkent, így 9,2%-kal múlja alul a 2019 júliusi értéket. A sertés- és szarvasmarhahús jegyzése csökkent júliusban, mivel a globális importkereslet volume nem érte el a kínálatét, hiába a koronavírus generálta termelési zavarok a fontosabb exportőröknél. A szárnyashús ára emelkedett a magas takarmányárak és keresleti aggodalmak okozta brazil termeléscsökkenés miatt.
A FAO élelmiszerár-index alapja 2020 júliusában kibővítésre és frissítésre került, amiről további részletes információ az élelmezési kilátásokat bemutató kiadványban érhető el.
Kapcsolódó cikkeink
FAO: a globális élelmiszerárak több mint másfél éves csúcsra emelkedtek novemberben
Novemberben 2023 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a globális…
Tovább olvasom >Megugrott a FAO globális élelmiszerár-indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >