Emelkedtek a fogyasztói árak az euróövezetben és az EU-ban szeptemberben
Szeptemberben már a negyedik egymást követő hónapban emelkedtek éves összevetésben a fogyasztói árak az euróövezetben és az Európai Unióban.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) hétfőn közölt adatai szerint a 19 országot tömörítő eurózónában és a 28 tagú unióban egyaránt 0,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak tavaly szeptemberhez képest. Havi összevetésben az euróövezetben 0,4 százalékos, az unióban pedig 0,2 százalékos emelkedést mértek. A tényadatok összhangban állnak az elemzői várakozásokkal.
Augusztusban az euróövezetben 0,2 százalékkal, az EU-ban pedig 0,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak éves összevetésben, az előző hónaphoz képest pedig 0,1-0,1 százalékos volt az emelkedés.
Tavaly szeptemberhez képest tíz uniós országban csökkentek az árak, a legnagyobb mértékben Bulgáriában (-1,1 százalék), Horvátországban (-0,7 százalék) és Szlovákiában (-0,5 százalék). Tizenhatban emelkedtek, a legnagyobb mértékben Belgiumban (+1,8 százalék), Észtországban (+1,7 százalék) és Ausztriában (+1,1 százalék). Spanyolországban stagnáltak az árak, a legfrissebb brit adat pedig még augusztusról származik.
Az Eurostat Magyarország esetében éves összehasonlításban 0,7 százalékos, az előző hónaphoz képest pedig 0,2 százalékos áremelkedést jelzett.
Szeptemberben még mindig az energiaárak húzták lefelé az éves inflációt az euróövezetben: 3,0 százalékkal volt olcsóbb az energia, ezen belül a földgáz ára 5,6 százalékkal, a fűtőolajé 12,7 százalékkal, az üzemanyagoké pedig 2,4 százalékkal csökkent. A szolgáltatások 1,1 százalékkal, az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékek pedig 0,7 százalékkal drágultak.
Az energiaárakat nem számolva 0,8 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak, a gyakran változékony energia-, élelmiszer- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció szintén 0,8 százalékkal növekedett szeptemberben az euróövezetben.
Az előző hónaphoz viszonyítva a maginfláció 0,5 százalék volt. Havi szinten az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékek ára 0,3 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig 1,0 százalékkal csökkent, de az energia 1,0 százalékkal, az energiaiparhoz nem kapcsolódó ipari javak pedig 3,1 százalékkal drágultak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >