EM: nemcsak megőrizni, hanem javítani is kell a vizek állapotát
A magyar kormány célja, hogy a Kárpát-medence természeti örökségét, gazdag vízkészletét megőrizze a jövő nemzedékek számára, nemcsak megőrizni, hanem javítani is kell a vizek állapotát – mondta Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsának informális ülésén Stockholmban a szaktárca csütörtöki közleménye szerint.
Az államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy a körforgásos gazdaságra történő átállásba az európai uniós források szélesebb körét szükséges bevonni, különösen a kelet-közép-európai vállalatok versenyképességének javítása érdekében. A környezeti innováció támogatásával segíthetjük az ökológiai és ökonómiai fejlődés összhangjának megteremtését, amelynek során meg kell vizsgálni az új megoldási javaslatok valós hatásait is – írták a közleményben.
A tengerek és az édesvizek is veszélyben vannak
Raisz Anikó kitért arra is, hogy a tengeri és óceáni szennyezés veszélyei mellett nagyobb figyelmet kell fordítani az édesvizek kérdésére is, ebben Magyarország számos jó gyakorlatot tud felmutatni. A magyar kormány a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben megfogalmazottak szerint mindent megtesz azért, hogy a folyók mentesek legyenek a hulladéktól és a szennyeződésektől. Ezért Magyarország kiemelten fontos ügyként kezeli a főként felvízi országokból érkező szennyeződéstől sújtott Tisza és mellékfolyóinak hulladékmentesítését, így például kezdetektől támogatja a PET kupa civil kezdeményezést.
Közösségépítéssel harcolnak a környezetért
A Tisztítsuk meg az országot! projekt keretében eddig több százezer tonna jogellenesen elhagyott hulladékot számoltak fel főként közterületeken, az erdőkben, a folyók, valamint vasúti és közúti létesítmények mellett. Az illegális szemétlerakatok helyszínének beazonosítását a Hulladékradar applikáció is segíti, melyet már több mint 27 ezer felhasználó töltött le. Emellett április 22-én kezdetét veszi az idei TeSzedd! akció, amelynek egyik fő célja, hogy megerősítse a környezettudatos attitűdöt a lakosság, a fogyasztók körében, hangsúlyozza az illegális hulladék-elhelyezés megelőzésének és megszüntetésének fontosságát – tájékoztatott az EM.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Nagy Miklós: „Túl gyors tempót diktál az EPR-rendszer”
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) 2023-as bevezetésével az iparági…
Tovább olvasom >Magyarország napenergia-termelésben Európa élmezőnyébe tartozik
Magyarország az európai élmezőnybe tartozik azzal, hogy – megfelelő időjárási…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >