Eltérő vélemények a kiskereskedelmi forgalomról
Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a tavalyi kiskereskedelmi mutatókban már látszanak kedvező jelek, a CIB bank elemzője azonban inkább azt hangsúlyozta, hogy az adatok gyengébbek lettek a vártnál, és az idén már bővülhetnek ugyan az eladások, de a korábban prognosztizáltnál várhatóan csak szerényebb mértékben.
A KSH szerdán közölte a tavalyi kiskereskedelmi adatokat: decemberben az értékesítés volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 1,7 százalékkal, 2010 egészében 2,3 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól, az előző hónaphoz képest pedig a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az eladások 0,7 százalékkal mérséklődtek.
A decemberi és éves gyenge adatoknak ugyanakkor Jobbágy Sándor szerint voltak előjelei. Az eladások csökkenése összhangban van azzal, hogy a munkaerőpiaci helyzet nem javul jelentősen. Várható volt az is, hogy annak ellenére sem költenek többet az emberek, hogy decemberben már ismert volt az szja-kulcs januári csökkentése. Látható volt ugyanis, hogy az adóváltozás elsősorban nem azokat érinti kedvezően, akik a többletjövedelmüket fogyasztásra fordítanák, hanem azt a magasabb jövedelmű réteget, amely az adócsökkentéssel megtakarított pénzt hiteltörlesztésre, vagy megtakarításainak növelésére fordítja.
Az idén ugyan mérsékelt javulásra számít az elemző, de megjegyezte, hogy korábbi prognózisukat a jövő héten ismertetésre kerülő költségvetési konszolidációs lépések tükrében, nagy valószínűséggel módosítani kell. Lehetnek olyan döntések, elsősorban a szociális kiadások lefaragása, vagy a gyógyszerkassza támogatásának csökkentése, amelyek visszafogják a fogyasztást. A gyógyszertámogatások csökkenése e termékek drágulásával járhat, amely növelheti az inflációt és ugyancsak a kereslet visszafogását eredményezheti.
Jobbágy Sándor szerint ugyanakkor a helyzet az év folyamán javulhat, elsősorban a növekvő reálbéreknek köszönhetően. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) elnöke ugyanakkor úgy vélte, hogy az elemzők figyelmét időnként elkerülik egyes részletek. Tavaly a második félévben ugyanis több területen megállt a korábbi években indult visszaesés, egyes értékesítési csatornák forgalmában pedig már növekedést is mértek – mondta. Az iparcikkek második félévi értékesítése júliustól minden hónapban emelkedett. Ezen belül a tartós javak, továbbá a járművek vásárlása minden hónapban meghaladta az egy évvel korábbit.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly decemberben – a járműeladásokat is figyelembe véve – 832 milliárd forintot költöttek a vásárlók az áruházakban, folyó áron számítva 3 százalékkal többet az előző évinél. Vámos György azt is megemlítette, hogy az élelmiszerek drágulása miatt kevesebbet, iparcikkekből – az eladott áru mennyisége alapján – 1,6 százalékkal többet vásároltak az ünnepi időszakban. Az idén az első félévben még nem javul jelentősen a helyzet Vámos György szerint, elsősorban az élelmiszerek és üzemanyagok további drágulása, a téli, magas fűtésszámlák és az elhúzódó béremelések miatt. A második félévben azonban előreláthatóan a növekedés lesz a meghatározó a fogyasztói piacon – hangsúlyozta. Megjegyezte azt is: a háztartások költekezése, a kereskedelmi fogyasztás döntő részben a nemzetgazdaság teljesítményétől függ, amelynek növekedése 2011-ben gyorsulni fog – írja az MTI nyomán a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >Céges várakozások: sok munkáltató tervez létszámbővítést jövőre – Profession.hu
Munkaerőfelvételre készülnek a hazai cégek, sok helyen a szükséges költségkeretet…
Tovább olvasom >