Előnyt élveznek a biogazdák a magyar agráriumnak szánt 2900 milliárd forint elosztásánál
Megkezdődött a vidékfejlesztési- és agrárpályázatok kiírása előtti társadalmi egyeztetés, így egy-egy részlet még változhat, de már most látszik, hogy összességében mintegy 2900 milliárd forint juthat a hazai mezőgazdaságnak 2027-ig. A nagyon különböző célú és formájú pályázatok egyik közös vonása, hogy többségükben kiemelt figyelmet kapnak az ökológiai szempontok, így az ökogazdálkodást, vagy csak a fenntarthatóság emelt kritériumait vállaló pályázók jelentős előnyöket élveznek majd.
Az uniós források 600 milliárd forintja a 80%-os nemzeti finanszírozással együtt teszi ki azt a mintegy 2900 milliárd forintot, melyet a vidékfejlesztési- és agrárcélokra kiírt pályázatokkal hasznosítani lehet majd 2027-ig ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter címzetes egyetemi docens, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.
A szakember rámutatott, hogy a pályázatok egy jelentős részében előnyökre számíthatnak azok, akik vállalják és teljesítik a fenntarthatóság különböző kritériumait
A kedvezmények formája különböző lehet, a többletfinanszírozástól a pályázati pluszpontokig, miközben a környezettudatos lépések, eljárások hatása sem egyforma. Ennek legmagasabb, pályázat útján megszerezhető támogatásokkal is elismert szintje az ökológiai gazdálkodás. A biogazdálkodás néven is emlegetett termelési forma egyébként hosszú évek óta dinamikusan terjed, és világszerte egyre népszerűbb, mint a fenntartható élelmiszertermelés egyetlen bevett formája. Nem véletlen ‒ tette hozzá dr. Roszík Péter ‒ hogy az Európai Unió és a magyar kormány is mindent megtesz, hogy az ökológiai művelés alá vont területek aránya minél jobban növekedjen, és az EU szintjén 2030-ra elérje a 25%-ot.
Mivel a következő pályázati ciklus 2027-ig tervez, természetes, hogy a várható pályázatokban az ökológiai gazdálkodás kiemelt szerepet kap
A pályázati felhívások megjelenésének ütemterve szerint tavasszal várható az agrár-erdészeti rendszerek támogatása és az ültetvénytelepítést, állattartó telepeket, hűtőházakat, post-harvest fejlesztéseket, valamint az élelmiszeripari üzemek fejlesztését támogató beruházási támogatások meghirdetése is, amelyeknél az ökológiai gazdálkodók 10%-kal magasabb támogatási intenzitásban bízhatnak. A pályázati felhívások tervezetét a https://kap.mnvh.eu/ felületen lehet megtekinteni.
Kapcsolódó cikkeink
Véget ért a Biokultúra napja – Minden eddiginél nagyobb támogatásokról beszélt az államtitkár
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai…
Tovább olvasom >A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >