Elmaradtak a strukturális reformok
A gazdaság szereplői szempontjából elvesztegetett, felemás évnek tekinti a 2009-es esztendőt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara – nyilatkozta Parragh László, az MKIK elnöke az MTI-nek.
A kamara elnöke úgy vélekedett, hogy a korábbi évek PR kormányzását folytató, a versenyképességet súlyosan rongáló gazdaságpolitikát 2009 tavaszán egy józanabb, visszafogottabb gazdaságpolitika követte. Parragh László emlékeztetett arra, hogy a Bajnai-kormány eskütételekor három célt fogalmazott meg: a költségvetési egyensúly helyreállítását, a gazdaság dinamizálását és az ország iránti bizalom helyreállítását. Az első cél – bár súlyos áldozatokkal – de sikeres volt.
A legnagyobb baj viszont, hogy a strukturális reformok ismét elmaradtak. A kiadási szerkezet megmaradt, csak kisebb lett. A rendszerek változatlanok: rossz a hatásfokuk, pazarlóak. Az ország elindult az egyensúly irányába, de ez a pálya nem fenntartható.
A közszféra vállalatainak, az egészségügy, az oktatásügy, az önkormányzati rendszer átalakítása nélkül a jelenlegi gazdaságpolitikai pálya kudarcra van ítélve.
A kamara elnöke szerint a felemás helyzetre jellemző, hogy sikertelennek bizonyult a gazdaság dinamizálása. 2009-ben a reálgazdaság visszaesése 8,5 százalék, jövedelempozícióinak romlása 2009 és 2010-ben 1200 milliárd forint. "A gazdaság felhalmozó-akkumulációs képessége beláthatatlan módon sérült. Ha tényleg elindul a konjunktúra, nem tudjuk, hogy lesz-e a gazdaság szereplőinek forrásuk, erejük az erre való rácsatlakozásra" – fogalmazott az elnök. Szerinte csak marginális mértékben sikerült uniós forrásokat gazdaságélénkítésre átcsoportosítani – írja az MTI nyomán a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Növekszik a 3D-nyomtatott hús elfogadottsága Németországban
Németországban egyre nyitottabbak a fogyasztók a 3D-nyomtatott, laboratóriumi körülmények között…
Tovább olvasom >Mélytechnológiai központot nyit a Nestlé az innováció felgyorsítására
Új mélytechnológiai központ létrehozását tervezi a Nestlé Svájcban, hogy megerősítse…
Tovább olvasom >42 százalékkal csökkent a nettó üvegházhatású gázkibocsátásunk 1990-hez képest
Hazánk az európai viszonylatban jelenleg elért hetedik legjobb eredményével a…
Tovább olvasom >