Elkezdték felhalmozni a tejet az emberek Szlovákiában
A szlovákiai száj- és körömfájás-járvány újabb gócpontjai hatására nő a fogyasztói bizonytalanság – egyes vásárlók pánikfelhalmozásba kezdtek, főként tartós tejből és húsokból. Szlovákiában a járvány már a tejkínálat harmadát érinti, miután a legnagyobb tejtermelő telepeken is megjelent a fertőzés. De mi várható idehaza? Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezetője szerint a magyar piac stabil, az ellátás zavartalan, és a vásárlóknak nincs okuk az aggodalomra – írja az Agrárszektor.
Jelentős a hazai önellátás
Bár 2025 januárjában a szlovák tejimport ideiglenesen megduplázódott, a magyarországi boltokban kapható folyadéktej döntő többsége – 90–95 százaléka – hazai feldolgozókból származik. Harcz Zoltán szerint a tavalyi 50 ezer tonnás importkiesést a hazai ipar rövid idő alatt pótolni tudná. A magyar tejellátás tehát biztonságban van, a keresleti hullám hatása itt inkább pszichológiai eredetű.
Stabil árak, szigorúbb higiéniai szabályok
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint 2025 februárjában a nyerstej termelői átlagára 208,55 Ft/kg volt, ami 1 százalékkal haladta meg az előző havi értéket, és 27 százalékkal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor. A feldolgozók és a termelők közötti hosszú távú szerződések miatt az árak alakulását jelenleg nem befolyásolja a szlovákiai járványhelyzet.
A hazai tejüzemek mindemellett emelték a higiéniai követelményeket. A tejbegyűjtés során fokozott figyelmet fordítanak a sofőrök mozgásának korlátozására, a kézfertőtlenítésre, az alvázmosásra, valamint a tejminták kezelésére is. A tejipari pasztőrözési eljárások – UHT, ESL és 72 °C-os hőkezelés – pedig garantálják, hogy a hazai tejek biztonságosak és vírusmentesek.
A boltokban a növényi italok nem alternatívák
Harcz Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy a növényi italok és az állati eredetű tejek nem helyettesítik egymást, és a vásárlók megtévesztését – például a növényi italok „tejként” való feltüntetését – el kell kerülni. Bár a növényi termékek egyre népszerűbbek, fontos, hogy tisztességes és átlátható kommunikáció övezze jelenlétüket a polcokon.
Kereskedelmi nyomás és árrésstop
A szakember elismerte, hogy a hazai tejipart közvetve érintik a kiskereskedelemre vonatkozó árstop rendelkezések, ami veszteséget okoz az ellátási lánc több szereplőjénél. A feldolgozóknak a jelenlegi környezetben is biztosítaniuk kell a zökkenőmentes kiszolgálást mind a kis-, mind a nagykereskedelmi partnerek felé. Az árképzési és szállítási feltételek ugyanakkor a piaci szereplők közötti megállapodások tárgyát képezik, és nem részei a központi szabályozásnak.
Mit jelent ez a fogyasztóknak?
A legfontosabb üzenet: a hazai tej biztonságos, a kínálat stabil, és a vásárlóknak nem kell készleteket halmozniuk. A szlovákiai események árnyékában is működik a magyar tejellátás, a feldolgozók és termelők fokozott együttműködése révén. Az áremelkedés kockázata alacsony, a termelés és feldolgozás továbbra is az előírások legszigorúbb betartásával zajlik.
Kapcsolódó cikkeink
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak
A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis (ASP) kapcsán kiemelten fontos, hogy…
Tovább olvasom >Komáromon túl olcsóbb az élet? – A magyar vásárlók tömegesen járnak Szlovákiába spórolni
Az Mfor.hu tesztje szerint a szlovákiai Komárom diszkontáruházaiban jelentős árkülönbségek…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szépségápolás újonnan felfedezett területe a szájápolás
A szájápolás már évek óta nemcsak egészségügyi kérdés, hanem a…
Tovább olvasom >Újabb 1800 fával zöldít a Henkel és a 10 Millió Fa Alapítvány
Öt éve működik együtt a Henkel Magyarország és a 10…
Tovább olvasom >Több mint 44 ezren próbálkoztak a vegánsággal idén januárban
Hatalmas sikernek tartja az idei Veganuárt szervezője, a Prove. Az idén…
Tovább olvasom >