Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója
Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.
A RASFF-on (Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Riasztási Rendszer) 2024-ben 5250 ügyet regisztráltak, melyek 91%-a élelmiszerrel kapcsolatos bejelentés volt. Magyarországot 309 RASFF-bejelentés érintette, főként baromfihús, zöldség, gyümölcs és gabonatermékek kapcsán. 63 ügyet a magyar hatóságok indítottak. Az Európai Unión belül leggyakrabban a lengyel és a francia termékekkel volt probléma, míg magyar gyártású termék az ügyek kevesebb mint 1%-ában (38 esetben) volt érintett.
Az AAC (Igazgatási Segítségnyújtás és Együttműködés) rendszerben 3212 ügyet jelentettek 2024-ben
Ezek többsége élelmiszerekkel függött össze: hibás dokumentáció, nem megfelelő címkézés vagy tárolási körülmények, valamint a termékek összetételével kapcsolatos problémák. Magyarországot 111 AAC-bejelentés érintette, melyből 16-ot hazánk indított.
Az FFN (Élelmiszercsalási Hálózat) 546 esetet regisztrált, melyek jelentős része a nem élelmiszer-termelésre szánt állatokkal kapcsolatos problémák voltak
Magyarországot 84 ilyen ügy érintette, többek között étrend-kiegészítők és mézhamisítás, valamint illegális kisállat-kereskedelem kapcsán.
A 2023-ban indult PHN (Növényegészségügyi Rendszer) a tavalyi évben 397 bejelentést fogadott, melyek főként növényi kártevőkkel, hibás növényútlevelekkel és csomagolóanyag-jelölésekkel kapcsolatban érkeztek. Hazánkat mindössze 5 eset érintette, melyek közül 3-ban Magyarország volt a bejelentő.
2024-ben két új riasztási rendszert is indítottak, a kedvtelésből tartott állatok (PAN) és a gazdasági haszonállatok (AWN) hálózatát
A kedvtelésből tartott állatokkal kapcsolatos visszaélések kezelésére létrejött PAN hálózat 52 bejelentést kezelt, nagy részben illegális kereskedelemmel kapcsolatban. A gazdasági haszonállatok szállításával és tartási körülményeivel AWN hálózat pedig mindösszesen 3 bejelentést rögzített. Magyarországot a PAN keretében 24, míg az AWN kapcsán mindösszesen 1 ügy érintette.
Az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának részletes összefoglalója az alábbi linken tekinthető meg: https://portal.nebih.gov.hu/-/eu-riasztasi-es-egyuttmukodesi-halozat-2024-es-evosszefoglalo
Nébih
Kapcsolódó cikkeink
Szép, de veszélyes: miért ne hozzunk növényt a nyaralásból?
Súlyos veszélyt jelent Magyarország növényvilágára a Xylella fastidiosa baktérium, ami…
Tovább olvasom >Négy növényvédő szer kapott szükséghelyzeti engedélyt a sáskák elleni védekezéshez
Magyarországon az elmúlt években a szélsőségesen meleg és száraz nyári…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: országszerte mérséklődött az aszály, nagy területen meg is szűnt
A hét első felében hullott csapadék nyomán az aszály országszerte…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >