Elérhette a mélypontot a foglalkoztatás
Az elmúlt egy hétben ugyanannyian regisztráltak álláskeresőként a járási hivatalok foglalkoztatási osztályain, mint ahányan kikerültek a rendszerből – írja a nepszava.hu.
1600 új bejegyzett munkanélküli mellett 1600-an találtak maguknak munkát, vagy csak nem mentek el a megbeszélt időpontban a hivatalokba, így automatikusan törölték őket a regisztrációból.
Az adatot a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán ismertette a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel Bodó Sándor munkaerőpiacért felelős államtitkár. Egy héttel korábban még 1400 kilépő helyére 1700 új munkát kereső adatai kerültek be a nyilvántartásba, de még nem tudni, tartós marad-e az egyensúly, túljutottunk-e már a foglalkoztatási mélyponton.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint a koronavírus-járvány kezdetén, március 12-én összesen 281 ezer ember szerepelt a regisztrált álláskeresők listáján, míg május 20-án 363 ezer. Egy átlagos évben az új közfoglalkoztatási programok indulása előtt, márciusban mindig magasabb a munkanélküliség, mint az év többi hónapjában, de idén áprilisban 330 ezerre ugrott az álláskeresők száma, s májusban tovább nőtt.
A Belügyminisztérium közfoglalkoztatási portálja ugyan még csak az áprilisi adatokat tette közzé, de György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára egy napokban rendezett konferencián azt mondta: a „közfoglalkoztatottak számának emelkedése megállt, három hete 88 ezer embernek biztosít megélhetést”.
Emlékezetes, hogy a járvány kitörése után a miniszterelnök akár 200 ezerig is engedte volna elszaladni a létszámkeretet, sőt még januárban is 105 ezer közfoglalkoztatott dolgozott, de járvány ide vagy oda, a jelek szerint nincs tolongás a kevés pénzért végzett közmunkáért.
Közben a GKI gazdaságkutató június elején felmérést végzett, hogy kiderüljön, az alkalmazottak milyen módon dolgoznak a koronavírus járványt követő hatósági szigorítások részleges feloldása után. A tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint a munkavállalók kétharmada már bejár a munkahelyére és csak 20 százalék maradt távmunkában.
A Központi Statisztikai Hivatal idei első negyedéves adatai alapján 3 millió 899 ezer 700 alkalmazott van az országban, s így 780 ezer ember dolgozhat otthonról, ami még mindig nagyon magas szám. A válaszokból az derül ki, hogy nagyjából 120 ezren még a hónap elején is állásidőn voltak, vagyis a munkahelyük nem működött, több mint 75 ezren pedig fizetés nélküli szabadságon várták, hogy újra dolgozhassanak.
A munkavállalók ötödének megszűnt, vagy csökkent a jövedelme
A járvány a dolgozók 41 százalékának a munkáját érintette, hat százalékukat elbocsájtották – ezt a Policy Adenda szintén tegnap megjelent felmérése mutatta ki. A Magyar Szakszervezeti Szövetség és Friedrich Ebert Alapítvány megbízásból készített kutatás szerint a dolgozók egyötödének megszűnt, vagy csökkent a jövedelme már a válság első hónapja alatt, és a megkérdezettek kevesebb mint fele rendelkezik tartalékokkal. Így érthető, hogy 10-ből 4 dolgozó attól fél, hogy egzisztenciálisan lecsúszhat. (nepszava.hu, Gulyás Erika)
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Mi most egy diploma értéke a munkaerőpiacon?
Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette…
Tovább olvasom >Rugalmas munkakörülmények és a 600-800 ezer forintos kezdőbér a fiatal diplomások elvárása
A friss diplomásoknak a munkaadókkal szembeni legfontosabb igénye a rugalmasság…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >