Elemzők: decemberben is kedvező folyamatok érvényesültek a munkaerőpiacon
Decemberben is inkább kedvező folyamatok érvényesültek a munkaerőpiacon: a korlátozások ellenére havi szinten kismértékben nőtt a foglalkoztatás, az éves alapú elmaradás mértéke is csökkent; a kormány munkahelyvédelmi intézkedései hozzájárulnak a munkahelyek megőrzéséhez – kommentálták a KSH legfrissebb adatait az MTI-nek nyilatkozó elemzők.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtöki közlése szerint a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 500 ezer volt tavaly decemberben, 4 ezerrel több mint az előző hónapban és 14 ezerrel kevesebb mint egy évvel azelőtt. A múlt év decemberében a munkanélküliek száma 200 ezer volt, a 4,3 százalékos munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal magasabb volt a novemberinél.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője kommentárjában közölte: ellenálló volt a magyar munkaerőpiac a koronavírus-járvány második hulláma idején a tavaly évi közepén elért állapottal összevetve, az elsődleges munkaerőpiacon elérte a válság előtti szintet a foglalkoztatottság.
Tavaly a negyedik negyedévében vegyes képet mutatott a magyarországi munkaerőpiac szektoriális bontásban. A mezőgazdaságban 2000-rel, a feldolgozóiparban 41 000-rel, a közszolgáltatások területén 3000-rel csökkent, míg az építőiparban 9000-rel, a piaci szolgáltatások területén pedig 10 000-rel nőtt a létszám, annak ellenére, hogy általánosságban a szolgáltató szektor jelentős részét érintik leginkább a korlátozások.
Ugyanebben az időszakban 4,2 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, amely az elemző várakozása szerint idén 4 százalékos lehet.
A járvány második hullámhoz kapcsolódóan ismét látszik némi leépítési hullám, elsősorban a turizmus-vendéglátásban, viszont aki elveszti az állását az láthatóan talál másikat, ha nem is feltétlen az eredeti iparágában.
Kiemelte, hogy a kormány munkahelyvédelmi intézkedései, a bértámogatások, az átmeneti adócsökkentések, a vállalati és lakossági törlesztési moratórium mind érdemben hozzájárulnak a munkahelyek megőrzéséhez és ahhoz, hogy a mostani munkaerőpiaci válság jelentősen kisebb amplitúdójú, mint az egy évtizeddel korábbi, amikor elérte a 700 ezret a munkanélküliek száma.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője közölte, decemberben is inkább kedvező folyamatok érvényesültek a munkaerőpiacon: a korlátozások ellenére havi szinten kismértékben nőtt a foglalkoztatás, az éves alapú elmaradás mértéke is csökkent.
Ugyanakkor hozzátette, hogy a munkanélküliségi ráta kissé nőtt, bár továbbra is alacsony, ami azt jelzi, hogy a munkaerőpiacról kikerültek közül egyre többen keresnek állást.
Az elemző szerint a korlátozások feloldásának üteme határozza meg a következő időszak foglalkoztatási adatait: a korlátozásokat elszenvedő ágazatokban (például vendéglátás) a munkáltatók tartalékai kimerültek, így ha a korlátozások fennmaradnak akkor elbocsátások várhatók.
A magas foglalkoztatási szint fenntarthatóságát az idei makrogazdasági teljesítmény mellett az határozza meg, hogy a korlátozással érintett ágazatok milyen tartós károkat szenvednek el. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
2025-ben magához térhet a fogyasztás
Mi jellemezte a magyar gazdaságot az elmúlt negyedévben? Mikor kap…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: reálisnak tűnik a következő években az 1000 eurós minimálbér elérése
A következő években a minimálbér elérheti a 400 ezer forintot,…
Tovább olvasom >Innovatív fejlesztések az agrárszakképzésben
Az ágazati képzőközpontokban elindított okostanterem program célja, hogy a duális…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik…
Tovább olvasom >