Elemzők: csak átmeneti a kiskereskedelmi forgalom bővülésének lassulása
Csak átmeneti a kiskereskedelmi forgalom növekedési ütemének lassulása, a következő hónapokban visszatérhet a korábbi lendület az MTI által megkérdezett szakértők szerint.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a vártnál lassabb kiskereskedelmi forgalom-növekedés csak átmeneti, augusztustól újra gyorsulásra lehet számítani. A bizalmi indexek alapján megállapítható, hogy a magyar fogyasztói bizalom stabil, ezért az első hét hónapban tapasztalt átlagos 5 százalékos növekedési ütem az év további részében is megmaradhat.
Az elemző szerint a kiskereskedelmi forgalmat júliusban is a nem élelmiszer-kiskereskedelem húzta. Mindeközben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben látott lassulás az egy évvel ezelőtti magas bázissal magyarázható – vélekedett az elemző. Az üzemanyag-forgalom alacsony növekedési ütemének pedig az lehet az oka, hogy az előző évhez képest már nem jelentős az üzemanyag fogyasztói árának csökkenése, az kevésbé stimulálta a kiskereskedelmet – tette hozzá.
Ürmössy Gergely hangsúlyozta: a kiskereskedelmi forgalomban az egyhavi ingadozás nem szokatlan.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemeli: a következő hónapokban visszatérhet a kiskereskedelmi forgalom lendülete, így az éves bővülés akár a várakozásokat is meghaladhatja.
Az elemző idén 5 százalékos átlagos növekedést vár az ágazatban, a tavalyi fehéredési hatást is tükröző 5,8 százalékos növekedés után.
Hozzátette: az előző hónaphoz viszonyított jelentős lassulást részben az egy évvel ezelőtti bázis jelentős felfelé módosítása, részben pedig az okozhatta, hogy az előző évekhez képest többen nyaralhattak. A forgalom növekedéséhez az elemző szerint a reálbérek jelentős növekedése és a foglalkoztatás emelkedése is hozzájárul. Idén az 5,8-6 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja-csökkentés is támogatja a fogyasztás növekedését, mivel a nettó reálbérek 7 százalék körül emelkedhetnek.
Suppan Gergely a felfelé mutató kockázatok közé sorolta, hogy az egyes ágazatokban jelentkező szakemberhiány miatt lényegesen gyorsabb lehet a bérkiáramlás, és a kiskereskedelmi forgalom növekedését a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac élénkülése is támogathatja. Növeli a háztartások elkölthető jövedelmét a kamatcsökkentések hatására a referencia kamatlábakhoz rögzített hitelek csökkenő törlesztőrészlete is – mutatott rá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,6, az előző havit 1,2 százalékkal haladta meg
Októberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,0,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >