Elemzők: az idén 5-6 százalékkal bővülhet a kiskereskedelem
A kiskereskedelmi forgalom további tartós növekedésére, az év egészében pedig 5-6 százalékos forgalomnövekedésre számít a Takarékbank és a K&H makroelemzője a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett szeptemberi kiskereskedelmi adatai alapján.
A KSH első becslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene éves szinten 5,1 százalékkal nőtt szeptemberben az augusztusi 4,6 százalékos emelkedés után. Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,1 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Az év első kilenc hónapjában a forgalom volumene – a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt – 5,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette, hogy a várakozásokhoz közeli mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben az egy évvel ezelőttihez képest.
Úgy vélte, hogy bár a következő hónapokban a magasabb bázis miatt némileg lassulhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése, azonban a növekedés tartós maradhat, mivel a növekvő reálbérek és foglalkoztatás mellett a devizahitelek elszámolása is jelentősen növelte a háztartások elkölthető jövedelmét. Az újra megugró fogyasztói bizalom szintén dinamikus forgalomnövekedést vetít előre – fűzte hozzá.
Suppan Gergely hangsúlyozta: a hiteltörlesztések kiszámíthatóvá válása egyre kevésbé indokolja a háztartások óvatossági megtakarításait, így az elmúlt években elhalasztott fogyasztás pótlása is hozzájárulhat a fogyasztás dinamikus növekedéséhez. Az előző év végén – részben az online pénztárgépek bevezetése által okozott – magas bázis miatt az idei év hátralevő részében 4,5 százalék körül alakulhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése, így éves átlagban 5,5 százalékos növekedésre számít a Takarékbank, jövőre pedig 3 százalékot meghaladó bővülést vár.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makroelemzője szerint nincs meglepetés a szeptemberi adatokban, a korábbi elhalasztott vásárlások, az egy évvel korábbinál olcsóbb üzemanyagok hajtják a kiskereskedelmet.
Az élelmiszereknél sem meglepő az átlagnál alacsonyabb növekedési tempó, mivel ezen termékek rugalmatlanabbak. Altalánosságban elmondható, hogy a teljes kiskereskedelmi szektor növekedésénél jellemzően alacsonyabb mértékben növekszik az élelmiszerek forgalma, de visszaesés esetén is mérsékeltebb szokott lenni a csökkenés ebben a termékkörben – emelte ki az elemző.
Németh Dávid szerint a következő időszakban további bővülés várható: a foglalkoztatás némi növekedése, valamint a reálbérek emelkedése hozzájárulhat a kiskereskedelmi forgalom emelkedéséhez. Az elemző arra számít, hogy az idén, az év egészében 5-6 százalékos növekedést ér el a szektor. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Középárfolyamon vásárolhatnak a K&H ügyfelei külföldön
A K&H február 10-én egy új, kedvező visszapénz kupont vezetett…
Tovább olvasom >K&H: javulóban a kormányzati intézkedések megítélése a kkv szektorban
Jelentősen, 8 ponttal javultak a kormányzat vállalkozásbarát intézkedéseivel kapcsolatos várakozások…
Tovább olvasom >700 ezer felhasználó, havi 2 millió utalás a K&H mobilbankjában
Januárban már hétszázezer mobilbanki ügyfél vette igénybe a K&H díjnyertes…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >