Elégedettség- és lojalitásnövelő eszköz a kisgyermekes szülők munkahelyi visszatérésének segítése
A munkahelyi családbarát intézkedések szignifikánsan hozzájárulnak a dolgozói munka-család konfliktus mérsékléséhez, és ezen keresztül növelik a munkatársak elégedettségét, érzelmi elkötelezettségét a munkahelyhez, valamint az adott munkahelyen maradás szándékát – derül ki az Amerikai Pszichológiai Társaság (American Psychological Association) legfrissebb tanulmányából. Nem véletlen tehát, hogy a Magyarországon működő vállalatok is egyre inkább nyitnak a családbarát megoldások irányába, sőt az elmúlt időszakban egyre nagyobb figyelmet szentelnek a nők munkahelyi és családi kötelezettségeinek összehangolására, továbbá a kisgyermekes szülők, kismamák visszatérésének segítésére.
A munkavállalók megbízhatóságának növekedésében, a kompetencia cégnél maradásában, a betanítási költségek csökkentésében látja a kisgyermekes munkavállalók alkalmazásának előnyét a Gödöllő COOP Zrt. vezetője, Dr. Dúl Udóné vezérigazgató. „A Gödöllő COOP Zrt.-nek komoly hagyományai voltak a munkahelyi jólét biztosításában” – magyarázza Dr. Dúl Udóné. „A dolgozók jóléte, illetve a cégünkkel szembeni lojalitás fenntartása érdekében a Gödöllő COOP Zrt. számos olyan intézkedést tett már a korábbiakban is, amellyel a munkatársak boldogulását segítette, ide értve az emberi, erkölcsi és anyagi támogatást is, illetve szűkebb értelemben a rugalmas munkaszervezést illető lehetőségek megteremtését. Mindezek elősegítésére természetesen folyamatosan keressük a vállalaton belüli költségracionalizálás és optimalizálás lehetőségeit, illetve munkahely-megőrző és egyéb, a munkavállalói jólétet döntően befolyásoló támogatásokat is megcélzunk. Ezért vállaltunk konzorciumi partnerséget a GAK Nonprofit Kft-vel a Munka-Család Egyensúly Program a kisgyermekes szülők sikeres foglalkoztatásáért címet viselő, uniós támogatással megvalósuló projektjében, mely kismamák visszatérését segíti, ugyanakkor komoly belső értéket is teremt vállalatunkon belül” – mondta el a vezérigazgató asszony.
A Munka-Család Egyensúly Program során a Gödöllő COOP Zrt. nyolc fő kismama munka világába történő visszatérését segíti, melyből 4 fő korábban is állományban volt, 4 fő pedig a projekt befejeztét követően fog a céghez csatlakozni. Mindegyikük komplex felkészítést is igényel. „A sikeres visszatérés alapfeltétele az, hogy a kisgyermekes szülő maga is el kívánjon helyezkedni, és együttműködő legyen jövőbeli munkáltatójával szemben” – magyarázza Csapó Beatrix, az uniós program szakmai vezetője. „A visszatérni vágyó kismamák tudása, szakképzettsége a legtöbb esetben elavult, így a sikeres munkahelyi reintegráció alapfeltétele a szakmai felkészülés, az ismeretek felfrissítése” – tette hozzá a szakmai vezető. A Gödöllő COOP Zrt. visszatérő kismamái így kereskedelmi szakmai képzésen, informatikai képzésen, illetve személyiségfejlesztési tanácsadáson és esetenként egyéni mentoráláson vettek részt. Ehhez kapcsolódóan a vállalat támogató programot is kidolgozott, melynek részét képezte a képzések alatti térítésmentes gyermekfelügyelet, valamint a család és karrier klub is. „A képzéseket mindenki sikerrel teljesítette” – ismertette Dr. Dúl Udóné. „Ez egyrészről a kimeneti feltételek teljesítését jelenti, valamint azt is, hogy a bevontak részéről pozitív visszajelzések érkeztek. Jelenleg nincs más hátra, minthogy segítsünk a munka világába történő visszatérésben is. A képzésbe bevontak vállalatunknál foglalkoztatásra, illetve továbbfoglalkoztatásra kerülnek” – tette hozzá a vállalati vezető.
A Munka-Család Egyensúly Programban a GAK Nonprofit Kft. összesen 45 fő kisgyermekes szülő visszatérésének segítését vállalta, ezen belül legalább 20 fő elhelyezését. Ebből 15 főt a konzorciumi partnereknél, további 5 főt pedig a nyílt munkaerőpiacon kíván elhelyezni a szervezet. A felkészítő szakmai képzések természetesen minden esetben a munkáltatói igényekhez igazodnak, így a Gödöllő COOP Zrt. kereskedelmi felzárkóztató képzése mellett, a projektbe bevont kisgyermekes munkavállalók részt vehettek projektasszisztens, dajka és kisgyermekgondozói képzésekben, melyek helyi szinten segítik és növelik elhelyezkedési esélyeiket. Mindemellett a GAK Nonprofit Kft. vállalja, hogy a projekt keretében ingyenes esélyegyenlőségi tréninget és tanácsadást tart munkáltatói szervezeteknek annak érdekében, hogy minél több kismama és kisgyermekes szülő kapjon lehetőséget a későbbiekben is a munkahelyi visszatérésre, s ennek előnyeit, pozitív értékteremtő hasznát meg tudják mutatni minél több vállalatnak. „Fontos láttatnunk, hogy a kismamák reintegrációja ugyan befektetéssel jár mindkét fel részéről, ami azonban megtérül és akár már pénzben is mérhető hasznot hozhat a vállalat számára. E gondolat mentén várjuk továbbra is vállalatok jelentkezését tréningünkre és tanácsadásunkra” – magyarázta Csapó Beatrix szakmai vezető.
„A megfelelő teljesítmény érdekében cégünknél mindenkinek jól kell éreznie magát és tudnia kell, hogy amennyiben élethelyzetből adódó problémája akad – és e körbe tartozik a kisgyermekes lét is, ennek minden velejárójával – nem marad egyedül és számíthat munkahelye rugalmasságára” – mondta el a Gödöllő COOP Zrt. vezetője. Hozzátette: „e tekintetben akkor jó a helyzet, ha kölcsönösen mindkét fél, a munkavállaló és munkáltató is jól jár. Mi, menedzsment szinten a lojalitást várjuk el cserébe.”
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. A 24 hónap időtartamú projektben a munkavállalói célcsoport szakmai és pszichoszociális fejlesztésének költségein túl szerepel még képzési támogatás és bértámogatás, a munkaadó partnerek számára érzékenyítő programok, valamint egy komplex gyermekfelügyeleti szolgáltató rendszer kiépítése és működtetése. Projektszám: TÁMOP-1.4.3-10/1-2F-2011-0005, címe: Munka-Család Egyensúly Program a kisgyermekes szülők sikeres foglalkoztatásáért.
A Gödöllő COOP Zrt. a legnagyobb magyar üzletlánc, a COOP lánc élvonalbeli tagja. A Gödöllő COOP Zrt. 10 közigazgatási területen (Gödöllő és Veresegyház városokban, valamint Erdőkertes, Szada, Mogyoród, Kistarcsa, Szilasliget, Nagytarcsa, Csömör és Sződ községekben) kiemelten kiskereskedelmi tevékenységet végez. A fő profil az élelmiszer és napi cikk kiskereskedelem. Jelenleg a térség egyik legjelentősebb kereskedelmi szervezete több mint 13.000 regisztrált törzsvásárlóval, foglalkoztatotti létszáma közel 200 fő.
A GAK Társadalmi Diverzitás Program hosszú távú célja a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű társadalmi csoportok esélyegyenlőségének megteremtése és munkaerő-piaci integrációja, valamint a foglalkoztatási helyzet javítása a térségben, hatékony eszközök, szolgáltatások alkalmazásával. Ennek érdekében munkaerő-piaci reintegrációs projekteket valósítanak meg, valamint ellátják a Gödöllői Kistérségi Foglalkoztatási Paktum menedzsment feladatait.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Tíz millió forintnyi tetőcserepet ajánlott fel a törökbálinti Tábitha Hospice Ház építéséhez a Wienerberger
Tizenharmadik alkalommal indult el a „Jónak lenni jó!” adománygyűjtő aktivitás,…
Tovább olvasom >