Elégedettség- és lojalitásnövelő eszköz a kisgyermekes szülők munkahelyi visszatérésének segítése
A munkahelyi családbarát intézkedések szignifikánsan hozzájárulnak a dolgozói munka-család konfliktus mérsékléséhez, és ezen keresztül növelik a munkatársak elégedettségét, érzelmi elkötelezettségét a munkahelyhez, valamint az adott munkahelyen maradás szándékát – derül ki az Amerikai Pszichológiai Társaság (American Psychological Association) legfrissebb tanulmányából. Nem véletlen tehát, hogy a Magyarországon működő vállalatok is egyre inkább nyitnak a családbarát megoldások irányába, sőt az elmúlt időszakban egyre nagyobb figyelmet szentelnek a nők munkahelyi és családi kötelezettségeinek összehangolására, továbbá a kisgyermekes szülők, kismamák visszatérésének segítésére.
A munkavállalók megbízhatóságának növekedésében, a kompetencia cégnél maradásában, a betanítási költségek csökkentésében látja a kisgyermekes munkavállalók alkalmazásának előnyét a Gödöllő COOP Zrt. vezetője, Dr. Dúl Udóné vezérigazgató. „A Gödöllő COOP Zrt.-nek komoly hagyományai voltak a munkahelyi jólét biztosításában” – magyarázza Dr. Dúl Udóné. „A dolgozók jóléte, illetve a cégünkkel szembeni lojalitás fenntartása érdekében a Gödöllő COOP Zrt. számos olyan intézkedést tett már a korábbiakban is, amellyel a munkatársak boldogulását segítette, ide értve az emberi, erkölcsi és anyagi támogatást is, illetve szűkebb értelemben a rugalmas munkaszervezést illető lehetőségek megteremtését. Mindezek elősegítésére természetesen folyamatosan keressük a vállalaton belüli költségracionalizálás és optimalizálás lehetőségeit, illetve munkahely-megőrző és egyéb, a munkavállalói jólétet döntően befolyásoló támogatásokat is megcélzunk. Ezért vállaltunk konzorciumi partnerséget a GAK Nonprofit Kft-vel a Munka-Család Egyensúly Program a kisgyermekes szülők sikeres foglalkoztatásáért címet viselő, uniós támogatással megvalósuló projektjében, mely kismamák visszatérését segíti, ugyanakkor komoly belső értéket is teremt vállalatunkon belül” – mondta el a vezérigazgató asszony.
A Munka-Család Egyensúly Program során a Gödöllő COOP Zrt. nyolc fő kismama munka világába történő visszatérését segíti, melyből 4 fő korábban is állományban volt, 4 fő pedig a projekt befejeztét követően fog a céghez csatlakozni. Mindegyikük komplex felkészítést is igényel. „A sikeres visszatérés alapfeltétele az, hogy a kisgyermekes szülő maga is el kívánjon helyezkedni, és együttműködő legyen jövőbeli munkáltatójával szemben” – magyarázza Csapó Beatrix, az uniós program szakmai vezetője. „A visszatérni vágyó kismamák tudása, szakképzettsége a legtöbb esetben elavult, így a sikeres munkahelyi reintegráció alapfeltétele a szakmai felkészülés, az ismeretek felfrissítése” – tette hozzá a szakmai vezető. A Gödöllő COOP Zrt. visszatérő kismamái így kereskedelmi szakmai képzésen, informatikai képzésen, illetve személyiségfejlesztési tanácsadáson és esetenként egyéni mentoráláson vettek részt. Ehhez kapcsolódóan a vállalat támogató programot is kidolgozott, melynek részét képezte a képzések alatti térítésmentes gyermekfelügyelet, valamint a család és karrier klub is. „A képzéseket mindenki sikerrel teljesítette” – ismertette Dr. Dúl Udóné. „Ez egyrészről a kimeneti feltételek teljesítését jelenti, valamint azt is, hogy a bevontak részéről pozitív visszajelzések érkeztek. Jelenleg nincs más hátra, minthogy segítsünk a munka világába történő visszatérésben is. A képzésbe bevontak vállalatunknál foglalkoztatásra, illetve továbbfoglalkoztatásra kerülnek” – tette hozzá a vállalati vezető.
A Munka-Család Egyensúly Programban a GAK Nonprofit Kft. összesen 45 fő kisgyermekes szülő visszatérésének segítését vállalta, ezen belül legalább 20 fő elhelyezését. Ebből 15 főt a konzorciumi partnereknél, további 5 főt pedig a nyílt munkaerőpiacon kíván elhelyezni a szervezet. A felkészítő szakmai képzések természetesen minden esetben a munkáltatói igényekhez igazodnak, így a Gödöllő COOP Zrt. kereskedelmi felzárkóztató képzése mellett, a projektbe bevont kisgyermekes munkavállalók részt vehettek projektasszisztens, dajka és kisgyermekgondozói képzésekben, melyek helyi szinten segítik és növelik elhelyezkedési esélyeiket. Mindemellett a GAK Nonprofit Kft. vállalja, hogy a projekt keretében ingyenes esélyegyenlőségi tréninget és tanácsadást tart munkáltatói szervezeteknek annak érdekében, hogy minél több kismama és kisgyermekes szülő kapjon lehetőséget a későbbiekben is a munkahelyi visszatérésre, s ennek előnyeit, pozitív értékteremtő hasznát meg tudják mutatni minél több vállalatnak. „Fontos láttatnunk, hogy a kismamák reintegrációja ugyan befektetéssel jár mindkét fel részéről, ami azonban megtérül és akár már pénzben is mérhető hasznot hozhat a vállalat számára. E gondolat mentén várjuk továbbra is vállalatok jelentkezését tréningünkre és tanácsadásunkra” – magyarázta Csapó Beatrix szakmai vezető.
„A megfelelő teljesítmény érdekében cégünknél mindenkinek jól kell éreznie magát és tudnia kell, hogy amennyiben élethelyzetből adódó problémája akad – és e körbe tartozik a kisgyermekes lét is, ennek minden velejárójával – nem marad egyedül és számíthat munkahelye rugalmasságára” – mondta el a Gödöllő COOP Zrt. vezetője. Hozzátette: „e tekintetben akkor jó a helyzet, ha kölcsönösen mindkét fél, a munkavállaló és munkáltató is jól jár. Mi, menedzsment szinten a lojalitást várjuk el cserébe.”
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. A 24 hónap időtartamú projektben a munkavállalói célcsoport szakmai és pszichoszociális fejlesztésének költségein túl szerepel még képzési támogatás és bértámogatás, a munkaadó partnerek számára érzékenyítő programok, valamint egy komplex gyermekfelügyeleti szolgáltató rendszer kiépítése és működtetése. Projektszám: TÁMOP-1.4.3-10/1-2F-2011-0005, címe: Munka-Család Egyensúly Program a kisgyermekes szülők sikeres foglalkoztatásáért.
A Gödöllő COOP Zrt. a legnagyobb magyar üzletlánc, a COOP lánc élvonalbeli tagja. A Gödöllő COOP Zrt. 10 közigazgatási területen (Gödöllő és Veresegyház városokban, valamint Erdőkertes, Szada, Mogyoród, Kistarcsa, Szilasliget, Nagytarcsa, Csömör és Sződ községekben) kiemelten kiskereskedelmi tevékenységet végez. A fő profil az élelmiszer és napi cikk kiskereskedelem. Jelenleg a térség egyik legjelentősebb kereskedelmi szervezete több mint 13.000 regisztrált törzsvásárlóval, foglalkoztatotti létszáma közel 200 fő.
A GAK Társadalmi Diverzitás Program hosszú távú célja a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű társadalmi csoportok esélyegyenlőségének megteremtése és munkaerő-piaci integrációja, valamint a foglalkoztatási helyzet javítása a térségben, hatékony eszközök, szolgáltatások alkalmazásával. Ennek érdekében munkaerő-piaci reintegrációs projekteket valósítanak meg, valamint ellátják a Gödöllői Kistérségi Foglalkoztatási Paktum menedzsment feladatait.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >ÖRT-NMHH Minikonferencia: Merre tovább influenszer reklámozás?
Milyen szabályok vonatkoznak ma az influenszerekre? Hol húzódnak az etikai…
Tovább olvasom >Bővül az ALDI app: ezentúl kuponok is elérhetők
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ALDI applikáció. A vásárlók mostantól bármely…
Tovább olvasom >