Elégedett a legfrissebb munkaerőpiaci adatokkal a kormány
A magyar foglalkoztatottság Európa élvonalához tartozik, az új intézkedések célja, hogy ezt megőrizzük, és még többen dolgozhassanak – írta a legfrissebb munkaerőpiaci adatokhoz fűzött kommentárjában Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Kitért arra is, hogy Brüsszel folyamatos nyomásgyakorlása ellenére a kormány nem Ukrajnára, hanem a magyar munkavállalók, kiemelten a gyermekes családok támogatására fordítja Magyarország forrásait és mindent megtesz a munkahelyek védelme érdekében.
Idézte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait, amelyek alapján 2025 májusában is közel 4,7 millióan dolgoztak Magyarországon, miközben a regisztrált álláskeresők száma rendkívül alacsony szinten maradt.
A munkanélküliek száma az előző hónaphoz képest 5,2 ezerrel, az egy évvel korábbi értékhez képest pedig 1,5 ezerrel csökkent. A munkanélküliségi ráta egy év alatt 4,3 százalékra javult, így hazánkban a munkanélküliség mértéke továbbra is az európai uniós átlag alatt van.
A munkavállalók számának mérséklődése elsősorban a teljes népességen belül a munkaképes korosztály lélekszámának csökkenésével magyarázható – állapította meg az államtitkár.
Kiemelte: a magas foglalkoztatottság a magyar gazdaság egyik alappillére, a hatékony kormányzati intézkedéseknek köszönhetően a munkát vállalók száma továbbra is kiemelkedő, miközben a rendszerváltás óta nem volt ilyen alacsony a regisztrált álláskeresők száma. 2010-hez képest már 1 millióval többen dolgoznak, miközben az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt.
A fizetések ráadásul egyre többet is érnek: több mint 1,5 éve folyamatosan nőnek a reálbérek, és ezzel párhuzamosan a kormány adócsökkentési politikájának köszönhetően a családok egyre több pénzből tudnak gazdálkodni.
A két- és három gyermeket nevelő édesanyák személyi jövedelemadó mentessége és a családi adókedvezmény megduplázása pedig még tovább erősíti a családok anyagi biztonságát.
Felidézte, hogy a kormány márciusban ismét elindította a „Közfoglalkoztatásból versenyszférába 2025.” programot, amelynek célja, hogy a megfelelő motivációval és szakképzettséggel rendelkező közfoglalkoztatottak tartós álláshoz jussanak a versenyszférában. A programhoz kapcsolódó elhelyezkedési juttatás révén eddig több mint 20 000 ember lépett be az elsődleges munkaerőpiacra.
A kormány az 1,5 milliárd forintos keretösszegű „Munkából munkába” programmal támogatja az elbocsátott munkavállalók mielőbbi újbóli elhelyezkedését is. Emellett a „KKV kapacitásbővítő támogatás 2.0″ konstrukció közel 1700 fő foglalkoztatását segítheti elő, tovább erősítve a magas foglalkoztatottsági szint fenntartását – sorolta Czomba Sándor.
Hozzátette:
a teljes foglalkoztatottság elérését szolgálja a 30 év alatti fiatalokat és inaktívakat támogató Ifjúsági Garancia Plusz program, valamint a hasonlóan uniós forrásból megvalósuló, 30 év felettieket segítő program.
A kezdeményezések keretében az álláskeresők bértámogatást, valamint lakhatási és utazási térítést kapnak. Eddig több mint 42 000 regisztrált álláskereső talált munkát a programok révén, ami jól mutatja azok hasznosságát és eredményességét.
Kapcsolódó cikkeink
Czomba Sándor: több mint 1,5 éve folyamatosan nő a fizetések vásárlóereje
Brüsszel hosszú ideje elhibázott gazdaságpolitikát folytat, a háborút támogatja a…
Tovább olvasom >Nyugták új korszaka: már elérhető az e-pénztárgép, 2026-tól kötelező lesz
2026. szeptember 1-jétől minden magyar vállalkozónak kötelező lesz nyugtát adni…
Tovább olvasom >NGM: a SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója
A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója – idén…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >