Egyre több a kártyaleolvasó
A kedvezőtlen gazdasági környezet ellenére jelentősen nőtt tavaly Magyarországon a kereskedelmi egységekbe kihelyezett kártyaleolvasó (POS) terminálok száma: a jegybank adatai szerint az év végén már több mint 66 ezer működött belőlük az országban, ez bő 12 százalékos emelkedést jelent a megelőző évihez képest.
Ez feltehetően részben annak köszönhető, hogy a bankkártyabirtokosok egyre inkább igénylik az elektronikus fizetés lehetőségét a kisebb üzletekben is. Emellett feltehetően kezdik felismerni a kártya vásárlásra történő használatából eredő előnyöket (kisebb készpénzigény, költséghatékonyság a bankjegykiadó automaták rendszeres használatával szemben), ami szintén élénkíti a forgalmat.
Mindezek alapján nem meglepő, hogy a fiókoknál és az ATM-eknél már nem ilyen stabil a növekedés. A készpénzkiadó automatát (ATM) is üzemeltető bankfiókok száma tavaly 2061 volt az MNB adatai szerint, ez 86 darabbal, vagyis 4 százalékkal maradt el a 2009 végitől. Az országban működő bankjegykiadó automaták száma ugyanakkor nem mérséklődött; igaz, számottevően nem is emelkedett, hiszen a 4843 ATM nem egészen százzal volt több a bázisidőszakinál.
A kártyaelfogadói hálózat további fejlesztése ugyanakkor minden érintett szerint szükséges Magyarországon. A jegybank pénzforgalmi és értékpapír-elszámolási igazgatója, Bartha Lajos egy a közelmúltban megrendezett konferencián úgy foglalta össze a 2020-ra érvényes célkitűzések lényegét, hogy „legyen minden faluban legalább egy POS-terminál” – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >