Egyedül is megy, de együtt jobban
Végy legalább két ismert márkát, amelyek kiválóan kiegészítik egymást. Gyúrd össze az évtizedes értékesítési és piaci tapasztalatot egy fejlődő kategóriában megjelenő emelkedő csillaggal – és kész a SIÓ-ECKES–Szentkirályi recept. Végy legalább két ismert piaci szereplőt, amelyek kiválóan kiegészítik egymást. Gyúrd össze az évtizedes márkaépítési és kereskedelmi tapasztalatot egy fejlődő kategóriával, és építs új márkát – így hangzik a Rauch-Aquarius elixír.Az értékesítési szervezetek hatékonyságának javítása kapcsán már sokunkban felmerült annak lehetősége, hogy a saját termékek értékesítésén túl jelentős hatékonyság javulást okozna, ha más – komplimenter – választékkal is foglalkoznának, az értékesítési költségek növekedése nélkül. Hosszú éveken át azonban a vállalatok – különösen a saját márkanévvel és márkaválasztékkal rendelkezők – elzárkóztak az ilyen jellegű együttműködéstől.
Először a 90-es évek végén hallhattunk hazai példákról, s akkor is csak átmeneti jelleggel. Az együttműködő partnerek egyike ugyanis előbb-utóbb kiegészítette saját márkaválasztékát az addig azt helyettesítő „idegen” termékkel, így nem alakultak és nem is alakulhattak ki stratégiai szövetségek.
Mi változott meg azóta? Szinte minden! A kiskereskedelem koncentrációja nőtt. Nincs olyan kategória, ahol a termékválaszték ne bővült volna. Az EU-csatlakozást követően tovább emelkedett a szállítók, gyártók száma, élesedett a verseny. Nő a vállalatokon belüli nyomás a teljesítmény- és költséghatékonyság javítása érdekében. E mellett oly mértékben megerősödtek a kereskedelmi márkák, hogy egyes kategóriákban a márkatermékekkel közel (vagy nem csak közel) azonos piaci súlyt foglalnak el. Ilyen kategóriák például a gyümölcslé és az ásványvíz. Így talán nem véletlen, hogy ebben a szakmában látjuk a piacon meghatározó vállalatokat új szerepben: stratégiai szövetségben.
A tapasztalt és a feltörekvő
A SIÓ-ECKES Kft., az ECKES-granini tagvállalata, magyarországi 20 százalékos piaci részesedésével a gyümölcslépiac vezetője. Meghatározó márkái közül a SIÓ az ország legrégebbi és egyben legismertebb gyümölcslémárkája – vezető pozícióban mind a gyümölcsitalok kategóriájában, mind az out-of-home területen. A hohes C pedig a 100 százalékos dzsúszkategória élén áll.
A Szentkirályi Ásványvíz igazi sikertörténet, amely 1994-ben kezdődött. Az igazi áttörést a 2004-es párizsi Aqua Expón, a szénsavmentes kategóriában, a legjobb külföldi ásványvíznek járó Eauscar-díj jelentette. Az erre építő sikeres marketingkampány eredményeként 2005-ben már 9 százalékot tudhattak magukénak a hazai piacból.
Adott tehát két cég. Az egyik 30 éve van jelen a piacon: kiemelkedő ismertségű, stabilan pozicionált, erős márkákkal rendelkezik. Nemzetközi háttér, kiterjedt hazai tapasztalat és 1993 óta működő saját értékesítői csapat. A másik cég fel tud mutatni egy kiváló minőségű, fantasztikus márkát, valamint egy elképesztően gyors fejlődést, viszont nem járta még be azt a bizonyos néhány évtizedet.
– Ha mindehhez hozzáteszszük, hogy a két cég termékei tökéletesen kiegészítik egymást, és nem kifejezetten versenytársai egymásnak, akkor kézenfekvő, hogy a SIÓ, a hohes C és a Szentkirályi márkákat együtt kell képviselni – mondja Barna János, a SIÓ-ECKES kereskedelmi igazgatója.
Nagyobb csapat: javuló hatékonyság
A SIÓ-ECKES és a Szentkirályi együttműködése két lépésben jött létre. Először 2005 novemberétől egy közös „másodlagos” értékesítői csapat képviseli a két cég választékát a független kiskereskedelmi és gasztronómiai egységekben. Majd 2006 márciusától a siófoki cég a Szentkirályi ásványvíz kizárólagos magyarországi forgalmazójaként lép fel.
A munkamegosztás: amíg a SIÓ-ECKES a teljes értékesítési és trade marketing feladatokat látja el, addig a Szentkirályi a termelés mellett a logisztikai, termékfejlesztési és marketingmunkáért felel.
Az együttműködés előnyei a két cég életében több szempontból is érvényesülnek. Az összevont értékesítési szervezet a fajlagos költségcsökkentés mellett lehetővé teszi, hogy nagyobb csapattal, javuló hatékonyság mellett jussanak el több egységbe, no és persze két piacvezető márkával a birtokukban a képviselők érdekérvényesítő képessége jelentősen javul. E szinergia természetesen nem csak boltban, de bármely más tárgyalási szinten is előnyt jelenthet.
Ugyanakkor a közös tevékenység eredményeként a Szentkirályi eladásai több mint 25 százalékkal emelkedtek mennyiségben. A súlyozott disztribúció 75-ről 90 százalékra nőtt. A márka jelenlétének erősödése a hálózatokban több mint 40 százalékos növekedést eredményezett, megerősítve a Szentkirályi vezető helyét mind a szénsavas, mind a szénsavmentes ásványvizek kategóriájában. Mindemellett a SIÓ gyümölcslevek értékesítése sem szenvedett csorbát, hiszen – a piaci verseny élesedése ellenére – ugyanezen időszak alatt 8 százalékkal nőtt, igazolva ezzel az együttműködésben rejlő kölcsönös előnyöket.
Új márkával kevesebb az érdekütközés
Valószínűleg ezek az eredmények is bátorították a Rauch/ Aquarius együttműködés elindítását, és egyúttal igazolják is megalapozottságát.
– A Rauch úttörőszerepet töltött be az együttműködésen alapuló értékesítési gyakorlat kialakításában – árulja el Szilágyi László, a Rauch Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. – A Rauch e tekintetben az első Magyarországon, ugyanis az Aquarius Kft.-vel induló közös vállalkozása előtt már tett egy próbát az ásványvízpiacon. Ez azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Többek között ezek a tapasztalatok vezettek oda, hogy olyan együttműködő partnert keressenek, akivel a hosszú távú stratégiai közösség biztosítható. Elsősorban azzal, hogy a disztribúciós célok és rendszerek tekintetében az érdekek ütközésének kockázatát csökkentsék. Míg a kialakult és erős márkák esetében – Szilágyi László szerint – ez a kockázat nagy, addig egy induló márka esetében ez elkerülhető. Az új márkának nincs előélete, nincsenek korábban vállalt kötelezettségek és megkötések, így az értékesítési stratégia teljes körűen illeszthető a Rauch vevőkapcsolati rendszeréhez.
Az Aquarius Kft. a Veritas márkanév bevezetésével kilép korábbi tevékenységi köréből, mely révén eddig a kereskedelmi márkák fő beszállítójaként ismerhettük meg. Ennek során szinte nélkülözhetetlen az a segítség, amelyet a Rauch márkaépítésben, termékfejlesztésben és értékesítésben szerzett tapasztalatai jelentenek.
Cél: 50-55 százalék
Az együttműködés 2006 szeptemberében indult, így egyelőre inkább a tervekről, mintsem elért eredményekről beszélhetünk, bár az indulás biztató jelekkel kecsegtet. Az elsődleges cél természetesen az új márka országos disztribúciójának a biztosítása, mintegy 50-55 százalékos súlyozott disztribúció révén. Ennek biztos módja a hálózatokban történő listázottság, ahol a tervek szerint halad a munka. Az értékesítési csapatra azonban kemény feladat vár a független kereskedelemben és a HoReCa területén, szükség van a vállalatok összehangolt akciós tevékenységére, trade marketing és marketingmunkájára.
Eltérő megközelítés, de a filozófia és a végeredmény ugyanaz. Együttműködés. Együttműködés a szinergiák feltárására és kiaknázására. Együttműködés a know-how átadására. Együttműködés a vállalatok egyéni és „közös” hatékonyságának javítására, az eredményesség növelése érdekében. Röviden: stratégiai szövetség, hogy együtt (is) jobban működjön!
(A rovat témáival kapcsolatos észrevételeit, ötleteit az info@trademagazin.hu címre küldheti el.)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >