Egyedül harcolunk az ingyenpálinkáért
Egyedül maradhat Magyarország abban a perben, amely a házi pálinkafőzés adómentessége miatt rövidesen még az idei első félévben elindulhat az Európai Bíróságon. A kormány több uniós tagállamot is a magyar álláspont támogatására kért fel, ám bírósági források szerint eddig még senki sem jelezte, hogy perbe lépne az oldalunkon.
Persze egyedül is megvédhetjük a házi pálinkafőzés adómentességét, de cserében kompromisszumokra kényszerülhetünk. A pálinkanagymester szerint csaknem bizonyos, hogy csökkenteni kell az eddigi adómentes párlatmennyiséget, illetve elképzelhető, hogy a gyümölcstermelőkre szűkül a kedvezményezetti kör. Szigorodhatnak a hatósági ellenőrzések is.
Az Európai Bizottság 2013. februárjában fordult az Európai Bírósághoz, mert a kormány nem helyezte hatályon kívül a házi gyümölcspárlat-főzés adómentességére vonatkozó szabályozást. A kabinet lehetővé tette, hogy a háztartásokban vagy a szeszfőzdékben személyes használatra előállított, legfeljebb 50 liter 86 fokos párlat mentesüljön a jövedéki adó megfizetése alól. Ezzel évi 100 liter 43 fokos, vagy 86 liter 50 fokos párlat személyes fogyasztású (otthoni) előállítása vált legálissá és adómentessé.
Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított, mert a testület megítélése szerint Magyarország a házi párlatkészítésre nem alkalmazhatott volna adómentességet. A bizottság arra az uniós jogszabályra alapozta álláspontját, amely az alkoholtartalmú italok jövedéki adóját harmonizálja a belső piaci verseny torzulásainak megelőzése érdekében. Ennek értelmében Magyarország a személyes fogyasztásra szánt párlatnál a jövedéki adót legfeljebb 50 százalékkal csökkenthette volna az 50 liter 86 fokos éves mennyiségig. A testület végül azért fordult az Európai Bírósághoz, mert a kormány a kötelezettségszegési eljárás ellenére sem szüntette meg az adómentességi szabályozást.
Az NGM szerint több uniós példa is egyértelműsíti, hogy Magyarország nem egyedüliként enged meg adómentes párlat-előállítást mennyiségi korláttal magáncélú felhasználásra. Emellett az adó alól mentesített párlat kizárólag személyes fogyasztásra szolgálhat, így nem lehet értékesíteni, vagyis az uniós belső piac potenciális érintettsége is kizárható.
Nemigen akad példa arra, hogy egy uniós tagország éppen azt a kedvezményes szabályozást ne tartsa be, amelyet a csatlakozási tárgyalásokon maga harcolt ki – fogalmazott Piros László, a Magyar Pálinka Lovagrend nagymestere, a Pálinka Nemzeti Tanács tagja. Márpedig szerinte Magyarország esetében a gyümölcspárlatoknál ez történt, mivel a belépés előtt mi magunk fogadtattuk el a Brüsszel által is felemlegetett, 50 százalékos kedvezményes adóterhelési lehetőséget, amely helyett 2010-től a házi párlatfőzésnél végül adómentességet vezettünk be.
Ennek ellenére van esély arra, hogy az Európai Bíróság előtt megvédjük az adómentességi státust, de az már szinte kizárt, hogy továbbra is a mai mennyiségre vonatkoztathassuk – állította a nagymester. A példaként felhozott uniós tagállamokban ugyanis az adómentes párlatfőzési lehetőség személyenként jóval kisebb tételekre terjed ki, ezért az valószínűsíthető, hogy a számunkra kedvezőbb bírósági döntés esetén is csökkenteni kell majd az adómentes házi párlatfőzés mennyiségét. (agrarszektor.hu, Hazafi László)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >