Magazin: Egy szelet sajtos-szalonnás tojás
Ha a reggeliről azt mondtuk, hogy a legkönnyebben funkcionálissá tehető, azaz egészségesíthető étkezés, akkor a snackeket bizton nevezhetjük ideális vagy legalábbis praktikus reggelinek.
Egyrészt, mert a kereskedelemben kapható modern snackeket legtöbbször vitaminokkal, pre- és probiotikumokkal és egyéb esszenciális alkotókkal dúsítják, amelyek így kedvezőbb élettani hatásokat váltanak ki.
Másrészt, mert sokszor megoldást jelentenek a reggelizési szokásokról készült kutatások által felvetett problémákra: időhiány, motiválatlanság, egyedüli evés. „Általános” előnyük pedig, hogy az egészségkultusz mellett megfelelnek olyan meghatározó egyéb trendeknek is, mint a kényelmi termékek vagy a falatnyi ételek divatja, az on-go étkezés, a változatosság igénye.
A vírushelyzet okozta mobilitáshiány ugyan kissé lassítja a snackek világának iszonyú tempójú fejlődését, a snackfogyasztás a jövő egyik legfontosabb étkezési formája lesz. Forgalmukat még olyan tényezők is befolyásolják, mint például az agglomeráció fejlődése, ami miatt többen és messzebbről utaznak reggelente munkahelyükre. Az is meghatározó, hogy a csomagolt, könnyen fogyasztható élelmiszerek jobban előtérbe kerülnek a fertőzésveszélytől való félelem kapcsán.
A snackek gyorsan és viszonylag könnyen alakíthatók a vásárlói szokások változásának mentén, a termékfejlesztőknek nem okozott sok gondot a fogyasztói trendekhez való alkalmazkodás az elmúlt években sem. És hogy a snack valóban ideális, a klasszikus reggelitípusokat kedvelők számára is elfogadható étkezés legyen, a legújabb termékek között egyre több a „komplett reggeli” pár falatban, nagyon-nagyon kényelmi kiszerelésben.
//
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Az ételárus nehéz kenyere – A nap videója
A film információi szerint 10 dollárcent egy adag ebből az…
Tovább olvasom >„Kényelmi” tálca – A nap képe
A hirtelen mozdulatok sem okozhatnak kárt a Couch Drink +…
Tovább olvasom >