Egy román munkavállaló mobilisabb, jobban beszél nyelveket, mint egy magyar
Többek között az okokról is mesélt Baja Sándor, a Randstad ügyvezető igazgatója (Csehország, Magyarország, Románia) a legutóbbi FutureTalks Krizsó Szilviával podcastban, ami a Trade magazin üzleti sorozata.
A Randstad az OECD országokban rengeteg tanulmányt készít, amely a munkaerő piaci tendenciákat vizsgálja. Ezeknek az egyik legnagyobb kérdése, hogy az öregedő társadalomban hogyan lehet felkészülni a munkaerőhiányra, megoldást jelenthet-e a mesterséges intelligencia például. Az látható, hogy a munkavállalóknak folyamatosan képezni kell magukat. Most is vannak olyan foglalkozások, amik eltűnnek, de ez a múltban sem volt ritka, gondoljunk csak a telefonos kisasszonyokra, a kalauzokra, és lesznek olyan foglalkozások, amelyek megjelennek. Baja Sándor szerint azonban még van lehetőség a magyar munkaerőpiacban, van legalább 3-4 %-nyi ember, aki nem dolgozik, de be lehetne bevonni a piacra, és sokan szeretnének visszajönni külföldről is (természetesen ehhez magas fizetés kell). Jelenleg a Randstad adatbázisában 130.000 ember szerepel, ebből 50.000 eladható. A magyar dolgozók jó része eladható vagy kis lépéssel jól átképezhető, így kiválóan lehetne alkalmazni őket. De ez elszántság és akarat kérdése is.
Más piacokkal összehasonlítva a magyar munkaerőpiacot, azért jól látszanak a hiányosságok. A románok például sokkal mobilisabbak, a nyelvtudásuk is jobb, és jóval nagyobb kedvük van dolgozni. Ez különösen igaz egy Z generációs románra, hiszen Romániában nagyobb lehetőségei vannak egy fiatalnak. Baja Sándor hozzátette: „Náluk meg van az a remény, hogy a fiatalok kitörhetnek a családjuk anyagi viszonyai közül, nálunk nincs meg ez a remény. A mostani gazdasági kilátások nem nyújtanak olyan nagy lehetőségeket.” Beruházások tekintetében sokkal több projekt van Romániában, ezek értékben is nagyobbak, mint nálunk.
A Randstad vezetője szerint az embereknek fel kellene tenni azt a kérdést, hogy miért fontos az életében a munka? Magyarországon az emberek nagy többsége bejár a munkahelyre és fizetést kap, de a munka tartalma nem fontos a számára. Máshol teljesedik ki. Sokan úgy vélik, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy felálljanak, pedig fontos lenne feltenni azt a kérdést, hogy van-e olyan tevékenység, ami teljessé teszi.
Ha kíváncsi arra, hogy mi az a nyugdíjkarrier és hogyan fog változni a munkaerőpiac, akkor hallgassa meg a FutureTalks podcast legújabb adását és iratkozzon fel a csatornánkra!
Kapcsolódó cikkeink
Mindenkinek a vásárló a fontos – mindig, mindenhol, mindenkor – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
A Business Days harmadik, szerdai napjának délelőttje az elmúlt másfél…
Tovább olvasom >Kánya Kata: mindenki felelős a saját életéért!
Kánya Kata nem kér a titulusokból, abban hisz, hogy mindenkit…
Tovább olvasom >A tanulás fontosabb lett a karriernél
Nagyot fordult a világ a munkahelyeken. Ma már nem csak…
Tovább olvasom >További cikkeink
A kézműves vagy a Temu jelző lesz a fa alatt? – felmérést készített a Meska magyar kézműves oldal
A Meska online kézműves piactér felmérése szerint az emberek közel…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Önálló vállalkozásba szervezi víz- és prémiumital-üzletágát a Nestlé
A jövő év elejétől globálisan önálló vállalkozásba szervezi víz- és…
Tovább olvasom >