Egy fontosabbak a PPA-k az ESG-ben
A hosszú távú energiabeszerzési szerződések, vagyis a PPA-k egyre fontosabb szerepet játszanak a vállalatok fenntarthatósági és energetikai stratégiáiban, különösen a zöld transzformáció területén. Ahhoz azonban, hogy egy cég jól megalapozott döntést hozhasson, számos tényezőt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő PPA-típus kiválasztása (fizikai vagy virtuális, onsite vagy offsite), és a kapcsolódó jogi, számviteli kérdések kezelése.
A PwC üzleti reggelijén szakértők, köztük Kovács Gábor Tamás, Heronyányi Péter, Gyenes Péter és dr. Faragó János elemezték a zöld transzformáció kulcsfontosságú aspektusait, és gyakorlati útmutatást nyújtottak. Kovács kiemelte, hogy egy jól átgondolt ESG-stratégia kialakítása nélkülözhetetlen, amelynek része a rövid és hosszú távú célok meghatározása, mint az energiahatékonyság vagy akár a teljes karbonsemlegesség elérése. Az ESG-célok mentén haladva a vállalatok nemcsak a környezetvédelmi szempontokat, hanem gazdasági és társadalmi előnyöket is élvezhetnek.
Gyenes Péter felhívta a figyelmet az „energiatrilemma” kihívásaira, amely az energiabiztonság, hozzáférhetőség és fenntarthatóság egyensúlyának megtalálását jelenti. A PPA-k kulcsszerepet játszanak ebben, mivel elősegítik a megújuló energia alkalmazását és eredetének igazolását. A szakértők részletesen ismertették a különböző PPA típusokat és azok előnyeit: a fizikai PPA közvetlen energiavásárlást biztosít, míg a virtuális PPA a pénzügyi fedezetet nyújtja.
A PPA konstrukciók jogi és számviteli vonatkozásairól dr. Faragó és Heronyányi részletezte, hogy ezeknek a hosszú távú szerződéseknek jelentős hatásai lehetnek a vállalat pénzügyi beszámolójára és jogi megfelelésére. Az ilyen döntésekhez szükséges az alapos piaci, jogi és energetikai elemzés, hogy a vállalatok hosszú távon fenntartható energiaellátást biztosíthassanak, miközben javítják energiamenedzsmentjük hatékonyságát és csökkentik károsanyag-kibocsátásukat.
Kapcsolódó cikkeink
A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az…
Tovább olvasom >ESG-átrendeződés a HR-ben: háttérbe szorul az egyenlőség, előtérbe kerül a környezetvédelem
Az SAP SuccessFactors 2025-ös trendjelentése szerint a HR fókusza jelentősen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >A Pick Szeged Zrt. nyeresége csökkent, árbevétele nőtt tavaly
A Pick Szeged Zrt. adózott eredménye 2024-ben 6,7 milliárd forint…
Tovább olvasom >