Egekben a gabonafélék világpiaci ára
Kilenc éve nem látott mértékben nőttek a fogyasztói árak áprilisban az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Amellett, hogy az üzemanyagokért jóval többet kell fizetni, nem egy alapvető élelmiszer is drágább lett. A gabonafélék világpiaci árai az egekbe szöktek, 25-50 százalékkal kerülnek többe a különböző termények. A K&H agrárszakértője szerint hosszabb távon is magasabb árakkal érdemes számolni.
Múlt hónapban 5,1 százalékkal növekedtek az árak a Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint. Ezt leginkább tankolásnál és bevásárlásnál érezhetjük: az étolajért 22,8, a kenyérért pedig 15 százalékkal kell többet fizetni. Viszont, míg a benzin- és a gázolajár esetében rövid távú hatásról van szó, addig az élelmiszerek esetében egyhamar nem várható mérséklődés. A tartósan gyenge forint mellett ennek az az oka, hogy az egekbe szöktek a gabonafélék világpiaci árai: bár a vírus megjelenésekor kisebb csökkenés történt, az előző évhez képest összességében 25-50 százalékkal kerülnek többe a különböző termények.
ki a felelős?
„A gabonafélék és az olajos magvak árára a kínai kereslet növekedése van a legnagyobb hatással. Szójából például a világpiacon gazdát cserélő mennyiség 60 százalékát a távol-keleti ország vásárolja fel a helyi sertésállomány takarmányozására” – tudtuk meg Tresó Istvántól, a K&H agrár üzletág vezetőjétől. „Ám ennél sokkal összetettebb dologról van szó. Miközben a fuvarköltségek egyre magasabbak, a kínálatot a világszinten kedvezőtlen időjárás, valamint az orosz-ukrán konfliktus is egyre jobban megtépázza. Ráadásul Oroszország, a világ harmadik legnagyobb búzatermelője az elmúlt hónapban exportvámot vetett ki több gabonafélére is, ami további dráguláshoz vezethet”
– magyarázta a szakértő.
meddig tarthat az emelkedés?
„A következő hónapokban stabilan magasan maradhatnak a világpiaci terményárak, ezért az élelmiszerárakban sem várható mérséklődés”
– vonta le a következtetést Tresó István. Sőt, hosszabb távon a klímaváltozás negatív hatásai és a népességnövekedés miatt fokozódó kereslet is tovább gyorsíthatja az áremelkedést.
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Áttörést ért el a DairyX a tejmentes kazein előállításával
Jelentős előrelépést tett az izraeli DairyX Foods start-up a tejmentes…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával küzd a brit Co-op 40 millió fontnyi vesztesége ellen
A brit Co-op szupermarketlánc mesterséges intelligenciát (AI) alkalmaz a tolvajok…
Tovább olvasom >