Egekben a gabonafélék világpiaci ára
Kilenc éve nem látott mértékben nőttek a fogyasztói árak áprilisban az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Amellett, hogy az üzemanyagokért jóval többet kell fizetni, nem egy alapvető élelmiszer is drágább lett. A gabonafélék világpiaci árai az egekbe szöktek, 25-50 százalékkal kerülnek többe a különböző termények. A K&H agrárszakértője szerint hosszabb távon is magasabb árakkal érdemes számolni.
Múlt hónapban 5,1 százalékkal növekedtek az árak a Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint. Ezt leginkább tankolásnál és bevásárlásnál érezhetjük: az étolajért 22,8, a kenyérért pedig 15 százalékkal kell többet fizetni. Viszont, míg a benzin- és a gázolajár esetében rövid távú hatásról van szó, addig az élelmiszerek esetében egyhamar nem várható mérséklődés. A tartósan gyenge forint mellett ennek az az oka, hogy az egekbe szöktek a gabonafélék világpiaci árai: bár a vírus megjelenésekor kisebb csökkenés történt, az előző évhez képest összességében 25-50 százalékkal kerülnek többe a különböző termények.
ki a felelős?
„A gabonafélék és az olajos magvak árára a kínai kereslet növekedése van a legnagyobb hatással. Szójából például a világpiacon gazdát cserélő mennyiség 60 százalékát a távol-keleti ország vásárolja fel a helyi sertésállomány takarmányozására” – tudtuk meg Tresó Istvántól, a K&H agrár üzletág vezetőjétől. „Ám ennél sokkal összetettebb dologról van szó. Miközben a fuvarköltségek egyre magasabbak, a kínálatot a világszinten kedvezőtlen időjárás, valamint az orosz-ukrán konfliktus is egyre jobban megtépázza. Ráadásul Oroszország, a világ harmadik legnagyobb búzatermelője az elmúlt hónapban exportvámot vetett ki több gabonafélére is, ami további dráguláshoz vezethet”
– magyarázta a szakértő.
meddig tarthat az emelkedés?
„A következő hónapokban stabilan magasan maradhatnak a világpiaci terményárak, ezért az élelmiszerárakban sem várható mérséklődés”
– vonta le a következtetést Tresó István. Sőt, hosszabb távon a klímaváltozás negatív hatásai és a népességnövekedés miatt fokozódó kereslet is tovább gyorsíthatja az áremelkedést.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaszerezheti elvesztett exportpiacait a magyar dinnye a termelői érdekképviseletek szerint
Visszaszerezheti exportpiacait a magyar dinnye, a 175 ezer tonnásra becsülhető…
Tovább olvasom >Nagy István: a magyar kormány nem nézi tétlenül a kialakult aszályhelyzetet
A magyar kormány nem nézi tétlenül a soha nem látott…
Tovább olvasom >OMME: méhraj észlelése esetén forduljon szakemberhez
A tavaszi és nyári időszakban megszaporodnak a méhraj észlelések, és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Romló, de a nemzetgazdasági átlagnál jobb konjunktúra a turizmusban
2025. júniusban a turisztikai cégek 70%-a szolgáltatási árainak növekedéséről számolt…
Tovább olvasom >Áremelkedés, exportcsökkenés, új fogyasztói szokások – így alakult a baromfi- és tojáspiac 2025 első felében
Látványos változások jellemezték 2025 első félévét a hazai baromfi- és…
Tovább olvasom >