Eddig Békés vármegyében fizették ki a legtöbb előleget a gazdálkodóknak
Október 16-án megkezdődött a gazdálkodóknak a mezőgazdasági közvetlen támogatások előlegeinek kifizetése, amelyben eddig Békés vármegye országosan az első helyen áll – közölte a Békés Vármegyei Kormányhivatal pénteken közleményben az MTI-vel.

(Fotó: Pixabay)
Azt írták, Békésben 13 042 termelő nyújtott be egységes kérelmet, október 24-éig 9224 gazdálkodónak 5,7 milliárd forint összegű előleget fizettek ki. Az előleg maximális összege a teljes támogatás legfeljebb 70 százaléka lehet. Előleg csak akkor fizethető ki, ha adminisztratív, illetve helyszíni ellenőrzés nincs folyamatban. Az irányító hatóság határozta meg az előlegfizetéssel érintett támogatási jogcímeket és a kifizethető előleg maximális mértékét is. A támogatások tényleges összegét minden évben befolyásolja a forint/euró árfolyam, idén 389,5 forint/euró alapján fizetik azokat.
Az alaptámogatás előlege hektáronként legfeljebb 37 972 forint lehet
Az 1200 hektárnál kevesebb területtel rendelkező kis és közepes gazdaságok 150 hektárig többlettámogatást kapnak. Az újraelosztó támogatás keretében az első 10 hektár után legfeljebb 22 382, 10 és 150 hektár között pedig maximum 12 325 forint előleg fizethető hektáronként – írták. A termeléshez kötött anyajuhtartás támogatási előlege egyedeként legfeljebb 8092, a hízottbika-tartás támogatásban 17 782, míg a tejhasznú tehéntartásnál 90 487 forint. Az extenzív gyümölcstermesztés támogatást igénylő gazdálkodók hektáronként legfeljebb 52 182 forint előlegre számíthatnak, az intenzív gyümölcstermesztés esetében ez legfeljebb 99 340 forint. Az előlegfizetési időszak november 30-án lezárul, december 1-től a részfizetési időszak következik – közölte a Békés Vármegyei Kormányhivatal.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal,…
Tovább olvasom >Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata
Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >