Magazin: E-kereskedelem: újrarajzolt vásárlói szcéna
A Nielsen „Digital Era” globális riportja a kereskedelmi trendeket vizsgálja meg a digitalizálódó környezetben.
Az első, amit érdemes megvizsgálni, az az, hogy az internetnek köszönhetően már maguk a vásárlási folyamataink is jelentősen átalakultak, komplexebbek lettek. Régen egyszerűbb volt: felmerült az igény, a hagyományos média tömegreklámjai alapján tájékozódtunk, elmentünk a boltba, vásároltunk, és boldogan távoztunk. Ma már sokkal összetettebb módon tekintünk a vásárlásra: felmerül az igény, szétnézünk a boltokban – mind offline, mind online –, szemezgetünk a hatalmas kínálat és a legjobb akciók között. Ezután döntünk csak amellett, hogy pontosan hol, mit és milyen áron vásárlunk.
Ha pedig már az online vásárlás mellett teszi le a voksát a fogyasztó, akkor rengeteg befolyásoló faktor mentén dönti el, hogy végül melyik e-kereskedőnél költi el a pénzét. A Nielsen által a riportban megkérdezettek 87%-a a bizalmat emelte ki, mint a legfőbb tényezőt az online vásárlófelület kiválasztásakor. Az ár-érték arány is egyre fontosabb, hiszen az online ár-összehasonlító keresőknek köszönhetően soha nem volt még ilyen könnyű transzparenciát elérni. A fogyasztók többek között ennek köszönhetően arra számítanak, hogy online jobb ajánlatokat tudnak kifogni.
Az online kereskedőknek arra is figyelni kell, hogy a felületeiken ugyanolyan vásárlási élményt nyújtsanak, mint egy hagyományos bolt esetében, valamint a kiszolgálás és szállítás gyorsaságának is kielégítőnek kell lennie. Nagy előnyük, hogy az online polcok végtelen választéka lehetővé teszi, hogy mindenki megtalálja az igényeinek megfelelő terméket, és természetesen a legnagyobb versenyelőnye az internetes vásárlásnak a kényelem és az egyszerűség. Az online kereskedők számára továbbá még ott van egy nagyon fontos „ütőkártya”: mindent tudnak a fogyasztókról. Néhány kattintás után látják, hogy a vásárlóik mit vesznek, mennyi időt töltenek az oldalon, hol időznek a legtöbbet, mit mivel párosítanak. Ezekben az információkban olyan potenciál rejlik, amelyet nagyon sok kereskedő még nem ismert fel, és nem is tudja ezeket optimálisan felhasználni.
Pedig a vásárlói szokások megértésének kiemelkedő jelentősége van.
– A leghatékonyabb stratégiák mindig ott kezdődnek, hogy megértjük, milyen szempontok alapján hozzák a fogyasztók a döntéseiket a vásárlás folyamata során – mind online, mind offline – mondja Kristen Cocco, a Nielsen e-kereskedelmi mérések globális alelnöke. – Ezután pedig olyan ajánlatokat teszünk számukra, amelyek számukra relevánsak és személyre szabottak.
Változó vásárlási folyamatok
Mit hoz a jövő?
Bár már most is dinamikusan fejlődik az online kereskedelem, a jövőben még több lehetőség és potenciál nyílik a kereskedők számára. A Nielsen becslései alapján 2020-ra 1,2 milliárddal több ember lesz „online”, főleg a fejlődő országokból, és főképp az okostelefonoknak köszönhetően. Növekedni fog a népesség vásárlóereje is, hiszen míg 2009-ben a világ középosztálya mintegy 1,8 milliárd fő volt, addig ez a réteg 2030-ig elérheti a 4,8 milliárd főt. Az urbanizáció is egy fontos mérőszáma a változásoknak: 2000-ben még a népesség 47%-a élt csak városokban és vonzáskörzetükben – ma ez a szám már 54%, 2050-re pedig akár a népesség kétharmada, 66%-a élhet urbanizált területeken.
A kiskereskedelemben is jelentős változásokra számíthatunk. 2025-re az online eladások részesedése elérheti a 20%-át a teljes kiskereskedelem forgalmának – ez évi 100 milliárd dolláros vásárlóerőt jelent, és 3900 élelmiszerbolt éves forgalmának felel meg. Az online vásárlások és házhozszállítások 20%-a pedig ajánlott vagy hirdetett árucikkekből fog állni. //
Kapcsolódó cikkeink
Az európai online kereskedelem vezetői között többségben vannak a nem európai cégek
Az ezer legnagyobb európai online kereskedő közül mindössze 49% rendelkezik…
Tovább olvasom >Felelős e-kereskedelmet várnak el a lengyel vásárlók
A lengyel vásárlók egyre inkább elvárják az online boltoktól a…
Tovább olvasom >Új eladóvédelmi programot vezet be az Alibaba Európában
Az Alibaba Trade Assurance nevű szolgáltatásával új mércét állít fel…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >